Bioenergia z bananów

Produkcja bananów nie tylko jest ogromnym polem do popisu dla zarządzania CSR i ekologią, ale także miejscem - gdzie może powstawać zielona energia z odpadów. Temat coraz bardziej popularny i dyskutowany na świecie - dla polskiego konsumenta ma znaczenie chociażby przy jego zakupowych wyborach.

Poniższe zdjęcia z plantacji bananów na Karaibach (francuska wyspa Gwadelupa) zostały wykonane we wrześniu 2009 roku. jest to tradycyjnie początek pory deszczowej na Karaibach, także moment kiedy banany nadają się już do zbierania z palm bananowych.

Drzewa bananowe w tropikach Drzewa bananowe w tropikach
Bananowce wymagają starannej pielęgnacji Bananowce wymagają starannej pielęgnacji

Kilka tygodni przed zebraniem bananów z drzew nakłada się na owoce plastikowe osłony, które mają chronić dojrzałe już owoce przed szkodnikami. Niestety większość z plantatorów używa sztucznych środków ochronnych na rośliny, stąd także ta ochrona. Później w tych workach zbiera się owoce - prosto na transport do Europy.

Krajobraz wrześniowy na Gwadelupie Krajobraz wrześniowy na Gwadelupie
drzewa babanowe na ziemi wulkanicznej Drzewa babanowe na ziemi wulkanicznej

Plantacje na Gwadelupie znajdują się głównie na jej zachodniej częsci Basse Terre, gdzie jest większa wilgotność i żyzna wulkaniczna gleba koloru jasno-brązowego.

Przeciętna plantacja przydomowa Przeciętna plantacja przydomowa
W gąszczu bananów ... W gąszczu bananów ...

Źródło: Katarzyna Dulko,
Strona o podróżach ekologicznych i nie tylko ... Guadeloupe.pl