Hotel przy Krakowskiej w Warszawie: udana fuzja technologii z naturą

W Polsce stopniowo wzrasta zainteresowanie ekologicznym budownictwem. Wymierne korzyści w postaci niskich kosztów eksploatacyjnych, wyraźne zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz walory zdrowotne to argumenty, które przekonują coraz liczniejszą grupę inwestorów. No i chyba jeszcze moda na wartość dodana w postaci ekologii, czy zrównoważonego rozwoju jak ktoś woli.

Firma RD bud, inicjator projektu Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej, od dwóch lat aktywnie upowszechnia koncepcję ekologicznego budownictwa zachęcając do współpracy firmy realizujące tego typu inwestycje. Autorskie projekty obiektów użyteczności publicznej i hoteli wykonane przez RD bud w kraju i za granicą są najlepszym dowodem na to, że można z rozmachem tworzyć nowoczesne budynki, pozostając jednocześnie w harmonii ze środowiskiem naturalnym.

Firma RD bud, należąca do Grupy Rabot Dutilleul, obecna jest na polskim rynku od 1997 roku działając jako generalny wykonawca. Firma i specjalizując się w kompleksowej budowie hoteli, biur, centrów handlowych, logistycznych i przemysłowych oraz obiektów wymagających renowacji. Zrealizowane projekty potwierdzają, że innowacyjność i troska o środowisko tworzą zgrany i opłacalny duet.

Budowanie: przyszłość z rozwagą

Firmy budowlane, projektanci oraz inwestorzy stają się coraz bardziej świadomi faktu, że zrównoważone inwestycje budowlane zamiast być źródłem dodatkowych kosztów, generują wymierne korzyści. Budynki powstające przy użyciu ekologicznych materiałów oraz energooszczędnych instalacji wyznaczają bowiem nowy, proekologiczny kierunek rozwoju we współczesnym budownictwie. Wdrażane rozwiązania takie jak, np. ściany o bardzo wysokim poziomie izolacyjności termicznej i akustycznej, tzw. „zielone dachy”, zaawansowane instalacje wewnętrzne oraz odpowiednia liczba okien i przeszkleń dostosowanych do ukierunkowania obiektu względem stron świata urzeczywistniają marzenia o umiejętnym połączeniu praktyczności i elegancji.

Co istotne, oszczędność energii nierozerwalnie wiąże się także z samym sposobem zarządzania gotowym obiektem. Jednym z podstawowych założeń „zielonego budownictwa” promowanego przez RD bud jest integracja wszystkich działań inwestycyjnych już na etapie projektu. Jakość wykonania, strategiczne rozplanowanie wydatków, wdrażanie innowacji oraz nadzór nad nimi przekłada się bowiem bezpośrednio na wymierne w skali roku oszczędności.

Poza finansowym aspektem, po stronie słuszności zrównoważonego budownictwa stoją także względy proekologiczne. Mniejsza ingerencja w środowisko, wykorzystanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, zastosowanie energooszczędnych źródeł światła, systemu wentylacji, modernizacja sprzętu i wyposażenia oraz regularna segregację odpadów to niepodważalne korzyści dla użytkowników budynku.

Wszystkie te rozwiązania zapewnią nie tylko istotną redukcję kosztów, ale także w znacznym stopniu zmieniają dotychczasowy sposób myślenia o normach obowiązujących we współczesnym budownictwie.

Warszawski hotel w imię budownictwa zrównoważonego Warszawski hotel w imię budownictwa zrównoważonego

Małe działania o wielkim znaczeniu

Zmiana dotychczasowych standardów realizacji inwestycji budowlanych wbrew pozorom jest nie tylko opłacalna, ale i bardzo prosta. Przystosowanie budynku do podstawowych wymogów „zielonego budownictwa” to proces, który na trwałe pozwala wygenerować oszczędności i wyraźnie podnieść standard nieruchomości. Jednym z przejawów takich działań jest recykling i segregacja śmieci.

Tego typu inicjatywa została już podjęta przez firmę RD bud na budowie hotelu B&B w Berlinie oraz Oxygen Park w Warszawie.

Opłacalną inwestycją, zapewniającą jeszcze bardziej wymierne korzyści dla inwestora oraz mieszkańców, jest system kogeneracji, stanowiący podstawowe źródło zasilania elektrycznego. Innowacyjność tego rozwiązania gwarantuje większą elastyczność produkcji ciepła do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. System ten doskonale sprawdzi się w obiektach o stałym zapotrzebowaniu na energię cieplną i podstawowym obciążeniu elektrycznym, takich jak hotele, ośrodki wypoczynkowe, baseny, hale sportowe, szpitale, uczelnie, centra handlowe czy budynki mieszkalne i biurowe.

Tego typu instalację firma RD bud wykorzystała m.in przy realizacji hotelu B&B w Warszawie.

Wysokie standardy budownictwa

Grupa Rabot Dutilleul projektuje i realizuje inwestycje w pełni odpowiadające certyfikatom HQE (Haute Qualité Environnementale – Wysoka Jakość Środowiskowa). RD bud, kontynuując politykę koncernu dokłada wszelkich starań, aby wszystkie inwestycje podporządkowane były potrzebom i oczekiwaniom klientów przy jednoczesnej dbałości o ochronę środowiska oraz zgodnie z wymogami normy ISO 9001: 2008.

W działania firmy odpowiedzialnej społecznie wpisany jest również sporządzany corocznie bilans węglowy. Proekologiczne działania firmy mają swoje źródło w przekonaniu, że tylko poprzez osiągnięcie równowagi miedzy zaawansowaną technologią a ochroną środowiska możliwe jest tworzenie wyjątkowych pod względem stylu i użyteczności obiektów budowlanych.


Informacje:
www.rdbud.com
Więcej o projekcie: Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej
RD bud jest firmą budowlaną działającą w zakresie generalnego wykonawstwa. Wywodzi się z francuskiej, niezależnej grupy budowlano-deweloperskiej Rabot Dutilleul, która od ponad 90 lat rozwija swoja ofertę na rynku światowym. W Polsce firma RD bud funkcjonuje od 1997 roku. Działalność RD bud obejmuje przede wszystkim realizacje „pod klucz”. W swoim portfolio firma posiada m.in. hotele, obiekty biurowe, przemysłowe i logistyczne, centra handlowe, stacje serwisowe oraz salony sprzedaży. Dodatkowo RD bud przeprowadził generalny remont takich obiektów jak chociażby Ambasada Francji w Warszawie czy Grand Hotel w Sopocie. Wszystkie inwestycje prowadzone są z myślą o pełnej satysfakcji klientów, z dbałością o ochronę środowiska naturalnego i wysoką jakość świadczonych usług. Wdrażając najwyższe standardy, firma uzyskała certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z wymogami normy ISO 9001:2008.