Nie masz ogrodnika? Chcesz popielić? Przystąp do akcji!

Wiosna w Sopocie przypomina o ciekawej inicjatywie polegającej na wzajemnym wykonywaniu usług. Ekologiczno-ogrodniczych oczywiście.


Lokalny projekt (na razie tylko w Sopocie) jest zatytułowany “Podziel się ogrodem” a jego pomysłodawcą jest organizacja o nazwie Sopocka Inicjatywa. Akcja wzorowana na brytyjskim „garden share” polega na ciekawej wymianie.

Właściciele ogrodów, którzy nie mają ochoty lub czasu zajmować się swoim ogrodem mogą w ramach programu znaleźć pomocnego ogrodnika, któremu zamiast zapłaty oddadzą część wyhodowanych plonów. Korzyścią dla właściciela ogrodu z pewnością jest także ładnie zagospodarowany teren wokół domu.

Litewska architektura www.moj-ogrodnik.pl
Turecki domek www.moj-ogrodnik.plOd Marcina Gerwina – koordynatora projektu z Sopockiej Inicjatywy dowiedzieliśmy się, że do projektu już zgłosiło się kilkoro właścicieli ogrodów. Razem z ogrodnikami pasjonatami zaczynają działać. Szczególnie, że jest dobry moment na przygotowanie sadzenia, siania, czy oczyszczania trawnika.

Białoruski domek na wsi
Mieszkaniec Stambułu Mieszkaniec Stambułu


Założenia projektu:
- ogrodnik korzysta z terenu ogrodu w dobrej woli;
- w ramach podziękowania właściciel ogrodu dzieli się z ogrodnikiem częścią plonów;
- uprawy są stricte ekologiczne, co oznacza całkowity zakaz używania nawozów sztucznych czy chemicznych środków ochrony roślin, zamiast tego dużo nawozu i lokalnych gatunków roślin.

Uczestnicy wycieczki w Turcji w zamian za... Uczestnicy wycieczki w Turcji w zamian za...
... zbieranie dostali kilka koszy pomarańczy za darmo. ... zbieranie dostali kilka koszy pomarańczy za darmo.


W ogrodach, zależnie od inwencji twórców, uprawiane mają być warzywa, przyprawy lub kwiaty. Zasady współpracy są indywidualnie ustalane między właścicielami ogrodów a ogrodnikami.

Pomoc merytoryczną i organizacyjną dla początkujących ogrodników oferuje Sopocka Inicjatywa. Więcej na stronie: www.sopockainicjatywa.org

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko