Akademia Ekojazdy, i Ty możesz mieć ekologiczne prawo jazdy

2011 rok to będzie czas nowego myślenia o transporcie kołowym - także dzięki projektowi Akademia Ekojazdy, realizowanemu przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Jak się włączyć, skąd dowiadywać się o konkursach na kreację reklamową, czy spotkaniach z ekspertami? I przede wszystkim jak nauczyć się w praktyce ekologicznie jeździć?
Logo akcji Akademia Ekojazdy Logo akcji Akademia Ekojazdy 2011
Rower czy samochód? Rower czy samochód?
Od kiedy ekologiczne samochody na prąd? Od kiedy ekologiczne samochody na prąd?

"Nawyki są rzeczą straszną. Pochłaniają nas i kontrolują; powodują, że zapominamy o istotnych prawdach i stajemy się ślepi na konsekwencje naszych poczynań. Ludzkość jest obecnie w szponach groźnego nawyku emisji gazów cieplarnianych. […] Wszyscy jesteśmy też częścią rozwiązania tego problemu. Zarówno pojedyncze osoby, jak i firmy, organizacje czy rządy mają liczne możliwości podejmowania działań na rzecz zmniejszenia swojego „klimatycznego śladu” na naszej Planecie. I to jest przesłanie, które wszyscy musimy wziąć sobie głęboko do serca."
Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych

Centrum UNEP/GRID-Warszawa zaprasza do udziału w nowym projekcie. Tym razem kolej na transport i nasze (anty)ekologiczne nawyki za kierownicą. Ponieważ niestety, większość z nas jednak porusza się samochodem w Polsce.

Gotowi do ekojazdy

Obserwując ulice polskich miast łatwo można zauważyć symptom naszych czasów - coraz większą liczbę poruszających się po nich samochodów oraz związane z tym uciążliwe, denerwujące korki. Z roku na rok słyszymy też o coraz większej liczbie wypadków drogowych, wzroście emisji zanieczyszczeń, coraz bardziej dokucza nam uliczny hałas. Centrum UNEP/GRID-Warszawa - próbuje to zmienić.

O co chodzi? Czy eko-jazda ma sens?

Projekt Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda! realizowany jest w ramach inicjatywy Partnerstwo dla Klimatu, powołanej do życia w 2008 roku przez Ministerstwo Środowiska. Uzyskał patronaty honorowe Ministra Gospodarki, Ministra Infrastruktury oraz Ministra Środowiska, a także dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planowane działania w ramach Projektu:

Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda! to ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna, której głównym celem jest zaznajomienie obecnych oraz przyszłych kierowców z ideą i zasadami ekojazdy, czyli poruszania się pojazdami nie tylko w sposób bezpieczny, ale także efektywny i oszczędny pod względem pro-środowiskowym. Projekt ma za zadanie przekonać odbiorców o możliwości zmniejszenia ich presji na środowisko, jak również o innych zaletach ekojazdy, takich jak poprawa komfortu i płynności jazdy oraz zmniejszenie zużycia paliwa i innych kosztów eksploatacji samochodu.

"Przybliżymy zagadnienia rozwoju zielonych technologii w motoryzacji, które również przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Zasadniczym celem działań jest edukacja ekologiczna kierowców, uświadomienie im zależności pomiędzy stylem jazdy, rodzajem środka transportu, spalaniem (emisja CO2) a stanem środowiska w jakim żyjemy. W Projekcie pragniemy zachęcać społeczeństwo do pogłębiania wiedzy związanej z tematem nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Mamy nadzieję, że upowszechnienie ekologicznego stylu jazdy przyczyni się do wprowadzenia tej tematyki na standardowych kursach prawa jazdy. Ważnym elementem poruszanym w Akademii jest także bezpieczna jazda (ograniczenie zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego)" - mówią organizatorzy.

W ramach Projektu planujemy wiele ciekawych działań, już ruszył portal edukacyjny www.akademiaekojazdy.pl oraz konkurs na reklamę ekojazdy. Oprócz tego planowana jest publikacja materiałów edukacyjnych, happening, wystawę, warsztaty bezpiecznej i ekologicznej jazdy, kurs udzielania pierwszej pomocy, spotkania z ekspertami.

Informacja prasowa: Małgorzata Konkol, Koordynator Projektu Akademia Ekojazdy w Centrum UNEP/GRID-Warszawa