Dołącz do akcji Kujawskiego i pomóż pszczołom

Zarejestruj się na stronie www.pomagamypszczolom.pl i dowiedz się, jak możesz pomóc pszczołom. Możesz także założyć wirtualny ogródek przyjazny pszczołom. Proste i praktyczne wskazówki ułatwią Ci jego pielęgnowanie. Jeśli stworzysz w nim idealne warunki dla pszczół, możesz liczyć na atrakcyjną nagrodę – wycieczkę do Białowieskiego Parku Narodowego, który wspiera merytorycznie akcję CSR-ową firmy produkującej olej.
Kujawski wspiera pszczoły skutecznie Kujawski wspiera pszczoły skutecznie
Kwiaty wspierają obecność pszczół Kwiaty wspierają obecność pszczół
Chcesz być eko? Postaw na Ogród! Chcesz być eko? Postaw na Ogród!

Balkon, rabatka przy domu, ogród – w Twoim otoczeniu na pewno jest miejsce, w którym możesz posadzić rośliny lubiane przez pszczoły i zapewnić pszczołom dobre warunki życia. To bardzo proste, trzeba jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

· Jeśli nawozisz ziemię w ogródku, używaj naturalnych nawozów, np. kompostu.

· Nie wypalaj w ogrodzie trawy ani liści, możesz je wykorzystać do kompostu.

· Zadbaj, aby w ogrodzie istniała tzw. mozaika siedlisk roślinnych – trochę drzew, trochę krzewów, rabaty z kwiatami, ogródek skalny i miejsce podmokłe (np. małe oczko wodne z płaskimi brzegami).

· Stwórz w swoim ogrodzie miejsce „pół-dzikie”, gdzie ziemię przekopywać będziesz nie częściej niż raz na 3-4 lata, żeby nie naruszyć norek owadów i gryzoni (trzmiele bardzo chętnie zakładają gniazda w opuszczonych mysich norkach).

· Zanim posadzisz coś w swoim ogrodzie, sprawdź czy roślina ta nie jest gatunkiem inwazyjnym, który może zaszkodzić przyrodzie.

· Im dłużej mamy w ogrodzie kwitnące rośliny, tym lepiej dla naszych bzykających przyjaciół. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się jedynie wiosną, inne latem, a jeszcze inne obecne są przez cały sezon. Dlatego ważne jest, aby w Twoim ogrodzie rosła mieszanka roślin kwitnących w różnych okresach.

· Dobrym sposobem na zachęcenie do zamieszkania w ogrodzie dzikich pszczół są wszelkiego rodzaju wiązki słomy, trzciny lub bambusa, związane w pęczki i rozwieszone w różnych miejscach, np. na drzewach, budynkach, czy innych konstrukcjach.

· Najbardziej znanym schronieniem dla pszczołowatych, który możemy sami wykonać, jest domek dla trzmiela. Powinien być zrobiony z nieheblowanych i nieimpregnowanych desek. Taki domek można po prostu postawić na ziemi w „rezerwatowej” części naszego ogrodu, ewentualnie lekko wkopać w ziemię, aby tylko jego część (z otworkiem wejściowym) wystawała na powierzchnię.

· Pszczoły, poza nektarem z kwiatów, potrzebują do życia również wody. Doskonale będzie jeśli w Twoim ogrodzie nie zabraknie na przykład wilgotnego mchu lub otoczonego roślinami oczka wodnego, z którego pszczoły mogą pić wodę. Ważne jest, abyś nie instalował w ogródku talerzyków i miseczek – pszczoły mogą się w nich utopić.

Informacje: www.pomagamypszczolom.pl

Weź udział w Dniu Ratowania Pszczół
Informacje od Organizatorów:

W niedzielę, 19 czerwca 2011 r., między 8.00 a 14.00, w Parku Kultury w Powsinie organizujemy Dzień Ratowania Pszczół. Dołącz do nas! Zapraszamy wszystkich miłośników pszczół, kwiatów i natury! By pomóc pszczołom, posadzimy w Parku aż 1500 lubianych przez nie roślin! Powstanie z nich największa w Polsce rabatka w kształcie pszczoły. Początkujących ogrodników wesprze radą i pomocą Maja Popielarska, ambasadorka akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Wszystkim uczestnikom Dnia Ratowania Pszczół zapewniamy dobrą zabawę! Zapraszamy! Uczyń swoje otoczenie przyjaznym dla pszczół!