Ekologia o znaczeniu globalnym i lokalnym

Określenie \"ekologiczny\" stało się ostatnio bardzo popularne. Chcemy żyć \"ekologicznie\", pod czym rozumiemy oszczędzanie energii, segregowanie śmieci, czy zwracanie uwagi na to, jak i czym się odżywiamy. Czym jest ekologia?

 
Ekologia to już nie sezonowa moda czy chwytliwe hasło kampanii marketingowej wielkiego koncernu. To obowiązkowy styl i zarazem część życia współczesnego człowieka, który liczy się z otaczającym go środowiskiem naturalnym i społecznym.

Co kryje się pod ekologicznymi pojęciami, zjawiskami, problemami,czy techniką?

Dlaczego miałoby to być dla nas wazne?

Nie sposób opisać wszystkiego, dlatego skoncentrujemy się na ogrodach, zdrowiu codziennym, rolnictwie - oraz żywieniu- a także wodzie.

Będziemy wskazywać na powiązania ekologii ze współczesnym biznesem m.in. w postaci modnej ostatnio społecznej odpowiedzialności (CSR - czyli angielski Corporate Social Responsibility - obecnie coraz częściej tylko CR).

Zaproponujemy kilka konkretnych rozwiązań i odpowiedzi na pytania: jak żyć, pracować i bawić się ekologicznie? jak zrobić własny kompostownik, gdzie zutylizować niebezpieczne odpady, jak skutecznie oszczędzać wodę.

Zapraszamy do współtworzenia działu ekologicznego - wiecej informacji w zakładce KONTAKT.

Paprocie w Turcji

Ekologia

definicja na podstawie wolnej Encyklopedii Wikipedia.pl

(gr. oíkos + lógos = dom + nauka) – nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami

Pojęcie ekologii ma szeroki kontekst znaczeniowy.
Od ściśle naukowego rozumienia, gdzie określa oddziaływania między organizmami a ich środowiskiem, oraz między samymi organizmami, po zagadnienia ochrony środowiska (tzw. sozologia), a nawet filozofii ekologicznej, czy działalności artystycznej.

Dla potrzeb ogrodniczych ekologia wyraża możliwie jak najgłębszy związek działalności ogrodniczej z naturalnym stanem środowiska na poszczególnym terenie. Mówi zatem o zaletach rolnictwa ekologicznego, żywności organicznej, różnorodności biologicznej, naturalnych procesach irygacyjnych, zmianach klimatu czy ekobiznesie. Ponieważ na ekologii w ogrodzie można także zarobić.
W tym miejscu znajdzie się także wiele kwestii problemowych jak współczesne problemy rolnictwa przemysłowego czy biotechnologii i wpływu inżynierii genetycznej na ekosystemy.

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl