Nowe życie (odpadów) w nowym roku

Wielkość sprzedaży w okresie świątecznym i na początku nowego roku bije rekordy. Wiele dotychczas używanych produktów zostaje zastąpionych przez nowsze modele. Co zrobić więc z niepotrzebną już lokówką, laptopem czy zabawką? Jak być bardziej eko postępując odpowiednio z odpadami?
Akcje ekologiczne na pograniczu biznesu Akcje ekologiczne na pograniczu biznesu
Jak pozbyć się ekologicznie gratów? Jak pozbyć się ekologicznie gratów?
Stary sprzęt elektroniczny to coraz czestszy element naszego życia Stary sprzęt elektroniczny to coraz czestszy element naszego życia

Część z nich można z pewnością odsprzedać, ale dla części - dzięki recyklingowi - może to być szansa na „drugie życie”. Trzymane na strychach i w garażach nie przynoszą żadnego pożytku, a przecież większość starych przedmiotów można po prostu przekształcić w nowe, pełnowartościowe produkty.

"Jako firma recyklingowa, widzimy, jak szybko zmieniają się trendy zakupowe oraz jak skraca się cykl życia produktu wypieranego przez coraz to nowsze i doskonalsze modele." - mówi Anna Nowakowska, PR, Marketing & Brand Manager w Stena Recycling*. "Ważne, aby w odpowiedni sposób zatroszczyć się o stare egzemplarze i dostrzec tkwiący w nich potencjał. Naszym zadaniem jest upewnić się, że wszystkie elementy, z których są wykonane, mogą zostać poddane recyklingowi."

Badania rynku realizowane przed Świętami, wskazywały, że Polacy chcieliby otrzymać na Gwiazdkę nowego laptopa, telefon czy inny elektrogadżet. Zapewne część z nich znalazła pod choinką wymarzony prezent. Co zatem z ich poprzednikami?

Stare urządzenia zasilane prądem lub bateriami to bardzo korzystny dla recyklingu typ produktów, ponieważ są pełne cennych materiałów, które mogą być włączane do ponownego obiegu nieskończoną liczbę razy. Nasza firma przetwarza rocznie kilka milionów ton starych gadżetów i materiałów, począwszy od zużytych sof po złamane elektryczne szczoteczki do zębów. – podkreśla Anna Nowakowska.

Recykling zaledwie jednego telefonu komórkowego oszczędza energię wystarczającą do zasilenia źródła światła o niewielkiej mocy świecącego przez 200 dni. Szacuje się, że szuflady naszych szwedzkich sąsiadów zawierają ponad 15 milionów zużytych telefonów komórkowych. Ich recykling może zapobiec emisji ponad 25 000 ton dwutlenku węgla. Wydaje się, że w Polsce może być podobnie. Może z okazji nowego roku warto podarować naszym starym sprzętom nowe życie i pomyśleć o środowisku?

Kilka ciekawostek z życia odpadów:

Telefony komórkowe i puszki aluminiowe: Recykling jednego telefonu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do zasilenia 42” telewizora z płaskim ekranem działającego przez miesiąc, sześć godzin dziennie. A jednej puszki – przez miesiąc, godzinę dziennie.

Gazety: Recykling 7 porannych gazet oszczędza energię niezbędną do zasilenia odkurzacza działającego jedną godzinę w tygodniu przez cały rok.

Szklane butelki: Recykling 10 szklanych butelek to oszczędność energii potrzebnej do wysłania 400 maili.

Monitory: Recykling jednego monitora oszczędza energię potrzebną do wysłania ponad 70 000 wiadomości tekstowych.

Lodówka: Jeśli twoja stara lodówka zawiera freon, jej recykling pozwala zaoszczędzić 2 tony CO2 – to równowartość codziennego wpływu na środowisko czterech typowych szwedzkich domów przez cały rok.

*Stena Recycling jako część Stena Metall Group, jest wiodą międzynarodową firmą oferującą kompleksowe rozwiązania w dziedzinie zarządzania odpadami i recyklingu. Zajmuje się odzyskiem i przerobem wszystkich rodzajów odpadów: makulatura, plastik, metale żelazne i nieżelazne i odpady niebezpieczne. Jest europejskim liderem w dziedzinie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.