Ptaki w ogrodzie i historia pewnego wyklucia

Jałowce być może nie są najpiękniejszymi gatunkami krzewów ogrodowych. Potrafią nie tylko ukłuć ogrodnika, czy ogrodniczkę, ale tez tak się rozrosnąć, że zamiast zdobienia stają się straszydłem ogrodowym. Jałowce pospolite mają jednak jedną niewątpliwą zaletę - są częstym schronieniem ptaków, które tutaj wiją sobie gniazda i oczekują piskląt.

Kapturka i jej małe pisklęta:
Zaraz gdy samce przylecą w marcu i kwietniu (wiosenna migracja może się przeciągać na cały maj) zajmują tereny lęgowe i zaczynają śpiewać przez cały dzień. Okres lęgowy trwa do lipca.

Gatunek: kapturka, liczna w Europie Gatunek: kapturka, liczna w Europie
Ptak z rodziny pokrzewkowatych Ptak z rodziny pokrzewkowatych

Gniazdo:
Na wysokości 40-120 cm nad ziemią, zawsze w miejscu ocienionym, w bocznych gałązkach krzewu lub drzewka, podrostach świerk, zakrzewieniach lub w gęstwinie jeżyn czy pokrzyw. Jest słabo osłonięte i ma kształt czarki. Tworzy je luźna, nietrwała i prześwitująca konstrukcja złożona z traw, liści, łodyg, gałązek i korzonków. Brzeg często pokrywany jest pajęczynami. Wyłożenie stanowią drobne trawy, delikatne korzonki i niewielkie ilości włosia. Budowę paru gniazd rozpoczynają samce, które jako pierwsze przylatują na tereny lęgowe. Gniazda budowane są do ok. 1/3 ich końcowych rozmiarów (gniazda takie nazywane są godowymi, próbnymi albo samczymi) i po kolei są przedstawione samicom, które wybierają jedne z nich i wraz z samcem dokonują dalszej rozbudowy. Zdarza się, że samica nie zaakceptuje żadnego gniazda i wówczas oboje partnerzy razem rozpoczynają budowę od podstaw w innym miejscu.

Pisklęta są narażone na spotkanie z kotem Pisklęta są narażone na spotkanie z kotem
Śpiące pisklęta kapturki Śpiące pisklęta kapturki w gnieździe jałowcowym

Jaja i ich wysiadywanie:
Lęgi rozciągnięte od maja do początków lipca. W zniesieniu 4-6 jaj o średnich wymiarach 20x14 mm, o tle jasnobrązowym i ciemnobrązowych oraz z nielicznymi plamkami (czasem o czekoladowej barwie. Potomstwo wydaje na świat raz w roku. Od złożenia ostatniego jaja trwa przez okres 13-14 dni i tą czynnością zajmują się oboje partnerzy. Samica aby odwrócić uwagę drapieżników od swego gniazda udaje, że jest zraniona. Podobne zachowanie obserwujemy u piegży i pokrzewki jarzębatej. Ptaki często wysiadują jajo kukułki. Pisklęta mają brudnoczerwone wnętrza paszczy o żółtobiałych brzegach oraz dwie ciemnoszare plamki na języku o rozmazanych konturach. Gdy pierwszy lęg zostanie ukończony z sukcesem drugi wyprowadzany jest w czerwcu lub lipcu. Odlatują we wrześniu lub październiku.

Pisklęta w czwartym dniu po wykluciu Pisklęta w czwartym dniu po wykluciu
Kapturka często wybiera na gniazdowanie krzewy Kapturka często wybiera na gniazdowanie krzewy

Opracowanie: Wikipedia, zdjęcia: Redakcja Mój Ogrodnik