Recykling opakowań po mleku: wychodzi deska do krojenia

Lubisz modne, funkcjonalne i ekologiczne przedmioty? Pogodzenie tych trzech często pożądanych wymagań konsumentów na całym świecie coraz częściej dostrzegają firmy, a zatem ich produkcja i sprzedaż. I nie chodzi tylko o CSR, wizerunek czy PR, ale po prostu o inwestowanie w lepsze technologie i korzystanie na własnej pomysłowości. Myślisz, że butelka po mleku nie może się "upcyklingować" w coś lepszego? Niemożliwe? W eko-marketingu i innowacjach wszystko jest możliwe.
Ekologiczne i modne produkty w kuchni Ekologiczne i modne produkty w kuchni

Wiosenne porządki zapowiada marka Epicurean, która specjalizuje się w kuchennych dekoracjach i sprzętach. Wprowadza do sprzedaży nowe linie produktowe, a wśród nich linię desek do krojenia wykonanych w całości z materiału pochodzącego z recyklingu butelek po mleku. Nowe deski są przykładem na to, jak można połączyć ekologię z funkcjonalnością, estetyką oraz elegancją. Deski w najmodniejszych kolorach tego sezonu dostępne będą w serwisie w wybranych sklepach z wyposażeniem wnętrz oraz na firmowej stronie Epicurean.

Jaką ekologiczność mamy na myśli?

Produkty z serii Eco Plastic wykonane są w stu procentach z HDPE, niskociśnieniowego polietylenu wykorzystywanego m.in. do produkcji opakowań do mleka i środków czystości. Wszystkie deski z tej serii pochodzą w całości z post-konsumenckiego odzysku tego surowca. Ponadto materiał, który pozostaje z produkcji ponownie trafia do fabryki, gdzie powstają z niego kolejne deski oraz meble siostrzanej marki Loll Designs, bowiem jedną z kluczowych idei producenta jest zasada, by nic się nie zmarnowało.

Biznes i ekologia tworzą spółkę

Nowa seria produktów to wynik konsekwentnej realizacji ekologicznego podejścia do biznesu i przedsiębiorczej troski o środowisko. Jednym z efektów ubocznych konsumpcyjnego stylu życia w krajach wysokorozwiniętych jest generowanie ton śmieci każdego dnia. I tak np. przeciętny Polak produkuje ich rocznie około 300 kilogramów. W Epiceran uważają, iż częściowym rozwiązaniem tego narastającego problemu jest ponowne wykorzystywanie surowców. Świadomi konsumenci coraz częściej wybierają produkty wytworzone z surowców wtórnych, a odpowiedzialne firmy starają się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i wytwarzają swoje produkty wykorzystując recykling. Firma, poza deskami z opakowań po mleku, posiada w swojej ofercie także deski z tektury falistej również pozyskanej z recyklingu.

Recykling opakowań plastikowych jest szczególnie istotny, ponieważ materiał ten rozkłada się od stu nawet do tysiąca lat. Jego powtórne przetwarzanie pozwala na zmniejszenie góry śmieci piętrzących się na wysypiskach oraz zaoszczędzenie energii. Technolodzy Epicurean obliczyli, że recykling butelek potrzebnych do wytworzenia jednej dużej deski pozwala zaoszczędzić tyle energii, ile potrzeba by zasilić 60-watową żarówkę przez 180 godzin!

Ekologicznie, zdrowo, marketingowo Ekologicznie, zdrowo, marketingowo

Jak powstają deski z serii Eco Plastic?
Konsument wyrzuca opakowanie po mleku do kosza na śmieci (to znamy wszyscy);
• Epicurean skupuje potrzebną ilość butelek na rynku odpadowym;
• W procesie produkcji z 30 opakowań po mleku powstaje deska o wymiarach 45cm x 13cm;
• Deska trafia do klienta, a gdy przestanie być potrzebna, można ją ponownie poddać recyklingowi... i koło się zamyka.

Wytwarzane w USA produkty Epicurean są projektowane z myślą o ich funkcjonalności oraz wygodzie użytkowania, a także wpływie jaki wywierają na środowisko naturalne.

Informacje: Epicurean