Przepis na gryczane bliny z Podlasia

Bliny gryczane, ale nie tylko (jest około miliona różnych przepisów na bliny) to jedna z tradycyjnych rosyjskich, a także podlaskich potraw. Warto się im przyjrzeć (np. podczas pobytu wakacyjnego) a potem samodzielnie przyrządzać w domu. Są proste w wykonaniu, tanie i ekologiczne. W końcu w kuchni wszystko zależy od nas samych.

Gryczane bliny to przysmak Podlasia, dlatego wszystkim, którzy po raz pierwszy wybierają się np. w tereny Białegostoku a najlepiej puszczy Białowieskiej, polecamy spróbowania tej lokalnej potrawy. Także po powrocie do domu możemy w łatwy i tradycyjny sposób przyrządzić tę potrawę - najlepiej jeśli wykorzystamy do niej lokalnych składników i np. sezonowych grzybów.

* Czas przygotowania: powyżej 60 minut (przygotowanie 20 min, oczekiwanie 30 min, smażenie 15 min)
* Poziom trudności i koszty: łatwe i tanie (nie w restauracji :-)
* Uwaga: to danie wegetariańskie

Bliny gryczane podane z grzybami i śmietaną Bliny gryczane podane z grzybami i śmietaną
Restauracja Carska w Białowieży Restauracja Carska w Białowieży

Potrzebne składniki:
* 2 szklanki mąki gryczanej
* 2 dag drożdży
* 2 niepełne szklanki mleka pół na pół z wodą
* 4 łyżeczki stopionego masła
* 3 łyżeczki cukru
* 1 duże jajko
* 3/4 łyżeczki soli
* tłuszcz do smażenia

Sposób przygotowania:
Drożdże utrzyj ze szklanką ciepłego mleka, dodaj łyżeczkę cukru i szklankę przesianej mąki. Wymieszaj, przykryj ściereczką, odstaw w ciepłe miejsce, aby drożdże zaczęły pracować. Otrzymasz rozczyn. W międzyczasie: utrzyj żółtko z resztą cukru, wymieszaj ze stopionym i ostudzonym masłem, dodaj do rozczynu. Wymieszaj trzepaczką i znowu odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić objętość. Gdy tak się stanie, wlej pozostałe ciepłe mleko, wsyp resztę mąki, wymieszaj. Na koniec połącz z białkiem ubitym na sztywno z odrobiną soli. Mieszaj bardzo delikatnie, aby piana nie opadła. Odstaw do wyrośnięcia na kolejne 15 minut, a potem usmaż bliny - najlepiej na sklarowanym maśle, oczywiście z obu stron jednakowo. Podawaj z kawiorem (ale certyfikowanym ekologicznym), rybą wędzoną, grzybami (jak w typowym rosyjskim wydaniu) lub na słodko - ze śmietaną, konfiturami albo sosem waniliowym.

Relikty kuchni regionalnej białoruskiej Relikty kuchni regionalnej białoruskiej
Pielęgnujemy tradycję kulinarną (Topiło) Pielęgnujemy tradycję kulinarną (Topiło)

Smacznego!