Wina organiczne albo ich domowa wersja eko

Kiedyś były to małe krzaczki, posadzone przy bramie garażowej raczej z ciekawości, niż praktyki. W przeciągu pięciu lat rozrosły się na połowę posesji, cały dach garażu, zasłoniły okna. Ale oprócz celów dekoracyjnych mają tę jedną zaletę, że są jadalne. Winogrona. Uprawiane w Polsce, przerabiane na soki, wina, nalewki - które starczą dla całej rodziny na mroźną zimę. Warto spróbować!

Wino to nasza specjalność rodzinna. A tak to jest z rodzinnymi przepisami, że najstarsi z pokoleń długo szukają wybrańca, który przejmie od nich nieznany nikomu przepis na najlepszy napój w mieście. Niestety nie jestem tym wybrańcem ja, ale może kiedyś uda mi się wykraść przepis i przekażę go użytkownikom Ogrodnika, by już nikt nie musiał kupować konwencjonalnych sprowadzanych win i cieszył się zdrowiem z lokalnych polskich winorośli :-)

Pierwszy etap: uprawa w winnicy Pierwszy etap: uprawa w winnicy
Drugi etap: jesienne zbiory winorośla Drugi etap: jesienne zbiory winorośla

Tymczasem - kilka słów o winogronach. Jest październik - idealny miesiąc zbiorów. Ponieważ uprawa to zaledwie kilka drzew - ale bardzo rozrośniętych - na zebranie wszystkich dojrzałych winogron potrzebujemy przynajmniej dwóch dni. Do tego silnej ręki ochotników, rękawic, drabiny, koszyków wiklinowych i nożyc lub sekatorów. W zasadzie powinniśmy zbierać tylko owoce, pozostawiając liście i gałęzie w spokoju - ale to już zależy od naszych potrzeb estetycznych. Jeśli możemy pozwolić winorośli rozrastać się jeszcze bardziej, tym lepiej dla nas. Ponieważ owoce szybko się psują, trzeba je wyczyścić i przygotować na wino/ soki jeszcze w tym samym dniu.

Tyle winogron wystarczy dla całej rodziny Tyle winogron wystarczy dla całej rodziny
Winogron polski: dorodny, ale kwaskowaty Winogron polski: dorodny, ale kwaskowaty

Może być organiczne, ale nie ma jak domowe Może być organiczne, ale nie ma jak domowe
W ogrodzie wszystko się przyda - kompostownik W ogrodzie wszystko się przyda - kompostownik

O tym, jak wygląda proces gotowania i na jakie remanenty w kuchni musicie się przygotować opowiada nasz najnowszy film.
Zapraszam! Kasia DulkoBardzo dużo ciekawych informacji o winach znajdziecie tutaj - Dobre Wino