Zdrowe owoce i warzywa z własnego ogródka

Wojciech Majda proponuje pięć sposobów na to, by owoce i warzywa były zdrowe, pełne witamin i mikroelementów. Każdy, kto posiada własny ogródek i ma cierpliwość i pasje do uprawiania warzyw może mieć wpływ na własną jakość odżywiania. Ekologicznie, etycznie, a jak przyjemnie!

Pragnieniem chyba każdego z nas jest to, byśmy wraz z bliskimi nam osobami byli zdrowi i pełni energii. Twórcy leków i suplementów diety chcą dzięki reklamom przekonać nas, że wystarczy zużyć w tym celu odpowiednie (kosztujące zwykle kilkadziesiąt i więcej złotych)opakowanie tabletek. Czy jednak łykanie "naturalnych" nawet suplementów diety jest... naturalne?

Owocne zbiory we własnym sadzie Owocne zbiory we własnym sadzie
Podstawa to własne warzywa Podstawa to własne warzywa

Dlaczego zatem musimy łykać różne naturalne suplementy diety? Ponieważ wiele z substancji, które kiedyś występowały naturalnie w naszej żywności, z powodu intensyfikacji produkcji rolnej już tam nie występuje. Ofiarami poprawy wydajności z hektara padły między innymi:

* witaminy
* mikroelementy
* substancje lecznicze

W zamian występują tam takie "cenne" dodatki jak: azotany, pozostałości herbicydów, fungicydów, insektycydów, wosków mineralnych.

Pomidory z własnego ogródka? Jak walczyć z chorobami w warzywniku?
Własne zdrowe warzywa? Własne zdrowe warzywa?

Nie jesteśmy w stanie zmienić tego, jak rolnik, czy sadownik uprawia swoje owoce czy warzywa. To, co jednak jest w naszej mocy, to wziąć sprawy w swoje ręce. Wystarczy w przydomowym ogródku, czy na działce, uprawiać owoce i warzywa w oparciu pięć podstawowych zasad:

1. Nie stosuj nawozów sztucznych.
2. Nie stosuj pestycydów (środków grzybobójczych, owadobójczych, chwastobójczych) - mała cześć tych substancji zostaje wchłonięta przez owoce i warzywa.
3. Używaj naturalnych nawozów jak mączkę bazaltową czy sól morską - zawierają naturalne mikroelementy.
4. Stosuj ściółkę organiczną - zwłaszcza dla drzewek i krzewów owocowych. Rozkładająca się słoma przyciągnie grzyby mikoryzowe, które sprawią, że Twoje drzewka owocowe będą bardziej odporne na szkodniki.
5. Używaj Aktywnie Napowietrzonej Herbatki Kompostowej, by Twoja gleba tętniła życiem.

Aby były zdrowe w sadzie Aby były zdrowe w sadzie
Własne owoce przetwory i wina? Własne owoce przetwory i wina?

Opracowanie: Wojciech Majda
Zdjęcia: Redakcja Mój-Ogrodnik.pl