Boże Narodzenie. Wiązanka świąteczna - dobór odpowiedniego koloru

Kolor wiązanki powinien być bardzo dobrze dopasowany do wprowadzanych dodatków. W zasadzie Święta Bożego Narodzenia bazują na kilku podstawowych kolorach jak czerwień, złoty i zieleń, jednak nie ma przeszkód, byśmy w domowych warunkach nie sporządzili wieńców i wiązanek na własną modę. Więcej o możliwościach łączenia ze sobą kolorów w tym artykule.
Czerwień i srebro
Czerwień i złoto
Czerwień rogu betlejemskiego ze złotem


Nasza zielona choinka

Podstawowym kolorem wiązanki Bożonarodzeniowej jest zieleń igliwia. Pozostałe kolory to w zasadzie tylko dodatki. Takim przedmiotem dodatkowym do świeżej i pachnącej gałązki zielonej może być kolorowa świeca (przynajmniej jedna), a także bombki, czy wstążki.

Wyrafinowane dodatki

Coraz częściej floryści stosują mech o intensywniej zieleni i miłej fakturze oraz jasne siano, suszone plastry owoców cytrusowych i zabarwione szyszki. Są to przedmioty tanie, lub nawet darmowe, jeśli mamy własny ogród, lub przygotujemy się do sztuki wieńcowej odpowiednio wcześniej i na przykład pozbieramy te przedmioty jesienią w lesie. Warto zauważyć, że wszelkie elementy naturalne są w tym sezonie niezwykle modne. Podobnie jak przywiezione z podróży muszelki, czy przyprawy (cynamon lub wanilia).

Najważniejsza jest spójna koncepcja

Jakikolwiek kolor byśmy nie wybrali, zawsze zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami twórcy wiązanki, musi się on zgrać z całością. Najprościej jest, jeśli oprócz stroiku zastosujemy tylko jedną lub dwie barwy podstawowe. Kolory pośrednie lepiej jest mieszać z innymi kolorami tej samej tonacji - ciepłej lub zimnej. Wystrzegajmy się jednak nadmiaru zimnych barw, gdyż sama zieleń już do nich należy.

Najpopularniejsze zestawienia:

1. złoto + intensywna czerwień
2. złoto + ciemna zieleń intensywna
3. niebieski odcień zieleni + srebro
4. złotawe pastele na zieleni jasnejRobisz domowe stroiki? Używasz przedmiotów darmowych lub z recyklingu? napisz do nas i wyślij zdjęcia, a my zareklamujemy Twoją twórczość! Wypełnij formularz kontaktowy.