Materiał do pracy dla florysty

Profesjonalni floryści potrafią zrobić coś z niczego. Wystarczy kilka prostych elementów jak suszony kwiat, gałązka, mech, a nawet koral. Jedynie wyobraźnia może stanowić granicę twórczości. Ważne, by dopasowywać materiały nie tylko wizualnie, ale także w ten sposób, by nie stawały się szybko uciążliwym odpadem niemożliwym do rozłożenia.

Współczesne dekoracje florystyczne powinny zadziwiać barwą, abstrakcyjnym podejściem do sztuki oraz nietypowym wykorzystaniem materiału.

Inaczej niż to było w klasycznych dekoracjach średniowiecznych, renesansowych, a nawet barokowych - gdzie głównym komponentem były po prostu rośliny w naczyniu, współcześnie całości nadają blasku nie kwiaty ale głównie dodatki i barwa. Ponadto kwiaty wcale nie muszą być kwiatami i wcale nie muszą być piękne.

Naczynia florystyczne w poszczególnych epokach historycznych różniło się z reguły materią i ornamentem. Niczym więcej. Z reguły było wazonem. Dzisiaj wazony należą do rzadkości.

Ikebane wyznacza kierunek

Ikebane to styl dekoracji kwiatowej pochodzącej z Chin i Japonii. Jej założenia polegają na harmonijnym układaniu od dwóch do trzech elementów w zgodną z zasadami całość.

Ikebane to kompozycja w naczyniu odpowiednio do niej dopasowanym i na odwrót. Jest popularną japońską kompozycją układania kwiatów i innych dekoracji florystycznych. Jedną z zasad układania Ikabene jest trzystopniowy podział wysokości kompozycji (nie licząc naczynia) tak, by każda miała wyraźnie oznaczoną granicę.

Popularne w dekoracjach do domów oraz biur są elementy niekwiatowe, pochodzące z przedmiotów zwyczajnie niekojarzonych z florystyką. Do płaskich naczyń możemy użyć takich dekoratorów jak:
* kawałki mchu
** suszone trawy
*** szyszki
*** nasionka
Takie materiały zbieramy w lesie lub ogrodzie wtedy kiedy naturalnie występują a następnie suszymy je w odpowiednich warunkach. Możemy je barwić wedle uznania, najlepiej na żywe, słoneczne kolory.

Poza mocnymi barwami popularne bywają także dekoracje pastelowe. Możemy tu wykorzystać zarówno suszone kwiaty polne, jak i strugane drewno, które pomalujemy srebrnym lub złotym odcieniem na brzegach. wszystkie te elementy są naturalne, a jednak nabierają magicznego wyglądu w odpowiedniej charakteryzacji.

Takie małe kompozycje - z elementami tasiemek, papieru czy koralików - idealnie nadają się jako ozdoby zielników, lub bardziej praktycznie do zaproszeń (np. na ślub), kart z życzeniami, czy dekoracji wszelakich prezentów i pudełek.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko
Lipiec 2009