Budownictwo Ekologiczne

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego oficjalnie otworzy się dla wszystkich (16.10.2009), którzy chcieliby zostać jego członkami. Z tej okazji tego dnia w Krakowie, w hotelu Sheraton, zorganizowane zostanie sympozjum poświęcone kwestii zielonego budownictwa, targi oraz uroczysta gala.


Firmy oraz osoby indywidualne będą mogły od tej pory przystąpić do polskiego stowarzyszenia współpracującego z World Green Building Council, światową organizacją zajmującą się edukacją na temat budownictwa zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. W trakcie całodniowego sympozjum w Krakowie odbędzie się cykl wykładów dotyczących czołowych systemów oceny wielokryterialnej budynków.

Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie autorzy poszczególnych systemów omówią zalety swoich systemów oraz możliwość ich adaptacji do polskich warunków. Istotnym elementem spotkania będą ekonomiczne aspekty zielonego budownictwa i kwestii jego opłacalności. Krajowi eksperci przedstawią również przykłady pierwszych w Polsce ekologicznych realizacji.

Pnącza na Muzeum Kopernika w Turuniu Pnącza na Muzeum Kopernika w Turuniu
Idealna kompozycja natury z cegłą Idealna kompozycja natury z cegłą


Polska powoli zaczyna dostrzegać światowy trend, jakim jest budownictwo zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. By uniknąć jedynie populistycznego wykorzystywania mody na ekologię niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich kryteriów, według których oceniane będą budynki pod względem ekologii. Korzystając ze zdobytych doświadczeń, płynących między innymi ze współpracy z World GBC, PLGBC chce zainicjować społeczną dyskusję i przybliżyć wszystkim korzyści, jakie płyną z zielonego budownictwa.

W szwedzkich warunkacj W szwedzkich warunkacj
Warszawska orientalistyka Warszawska orientalistyka

Uzupełnieniem dla wykładów będą targi, na których będzie można zapoznać się z różnego rodzaju ekologicznymi propozycjami, zarówno dla osób zawodowo zajmujących się budownictwem, jak i dla wszystkich, którym na sercu leży dobro środowiska naturalnego.

Budowa w Turcji Budowa w Turcji
W miastach na południu Turcji W miastach na południu Turcji

Informacji udziela:
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego