Ekologiczne kandydatki na MISS w EKOCENTRUM

W sierpniu 2010 do EKOCENTRUM ICPPC przyjechała grupa najpiękniejszych kobiet z całego świata, między innymi z Panamy, Korei, Tajlandii, Wenezueli, Ekwadoru, Kanady, Hondurasu, Rumunii, Rosji, Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Włoch, Bułgarii, Portugalii. To finalistki wyłonione w Eliminacjach Narodowych w ramach konkursu MISS SUPRANATIONAL 2010.

To finalistki wyłonione w Eliminacjach Narodowych w ramach konkursu MISS SUPRANATIONAL 2010 .

Przyjechały do EKOCENTRUM w Stryszowie na lekcje ekologii, bowiem w tym roku hasłem przewodnim Festiwalu Piękna są działania ekologiczne. Jadwiga Łopata, dyrektorka EKOCENTRUM ICPPC, powitała je słowami: "Wszystkie mogłybyście być moimi córkami i traktuję Was jak swoje córki. Podzielimy się z Wami tym, co najważniejsze w życiu i ugościmy Was najlepszą polską żywnością od tradycyjnych i ekologicznych rolników i producentów. Bardzo się cieszę, że młode piękne kobiety interesują się ekologicznym stylem życia; to jest wielka nadzieja na przyszłość."

Bogaty program uświadamiający

W EKOCENTRUM ICPPC najpiękniejsze kobiety zobaczyły ekodomy z gliny i słomy, przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków z kaskadą, zapoznały się z zasadami działania kolektorów słonecznych, modułów fotowoltaicznych, świetlików rurowych oraz pasywnym wykorzystywaniem energii słońca. Ich przewodnikiem był Krzysztof Wietrzny, inicjator, współzałożyciel i wieloletni dyrektor EKOCENTRUM ICPPC; obecnie właściciel firmy SOLARSHOP.

Wykład na temat tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa wygłosił Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC. Podkreślił on, że dobrej jakości żywność, naturalne geny i piękno są ze sobą ściśle powiązane. "Fizyczne piękno jest darem, z którym się rodzimy, ale jego utrzymanie zależy od zdrowego sposobu życia. Kluczowe znaczenie ma dieta, która powinna bazować na dobrej jakości, naturalnej żywności produkowanej tradycyjnymi i ekologicznymi metodami. Natomiast podejmowanie działań chroniących naszą Planetę daje wewnętrzną radość i zadowolenie z życia."

Jadwiga Łopata, laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel) poprowadziła warsztaty w ogródku ziołowym na temat stosowania ziół w kuchni, w medycynie i w kosmetyce. Podzieliła się swoimi doświadczeniami jak wyglądać młodo i cieszyć się dobrym zdrowiem. Przedstawiła zalety sferycznej szklarni, która oszczędza o 20% energii więcej niż tradycyjna oraz zapoznała z tajnikami pryzm kompostowych.

Kandydatki na Miss w ogródku ziołowym Kandydatki na Miss w ogródku ziołowym
Wizyta "missek" w stylu eko Wizyta "missek" w stylu eko

Jak cieszą się organizatorzy: "Młode, piękne kobiety z uwagą słuchały i zadawały wiele pytań. ZDECYDOWANIE WYBRAŁY NATURALNE GENY i z dumą nosiły torby lniane z napisem STOP GMO, które dostały w podarunku." W torbach znalazły się różne produkty ekologiczne jak: płatki śniadaniowe, soki, ciasteczka, suszone owoce i naturalne mydełko.

Uwieńczeniem tych praktycznych lekcji ekologii w EKOCENTRUM ICPPC był ekologiczny poczęstunek. Uczestniczki miały okazję pokosztować takich polskich smakołyków jak:
* krokiety z mąki razowej z kapustą kiszoną i soczewicą,
* kotleciki z kaszy jaglanej ze słonecznikiem, cebulą, marchewką i ziołami,
* surówka z kapusty i ogórków kiszonych w sosie jogurtowo-koperkowym,
* sałata z pomidorów z fasolką szparagową przyprawiona cytryną i ziołami,
* korniszony, marchewka i buraczki,
* kotleciki z sejtanu z ziołami,
* swojskie masło i tradycyjny biały serek z ziołami,
* na deser: ekologiczne soki owocowe, herbaty ziołowe i przepyszne herbatniczki orkiszowe.

Poczęstunek w stylu ekologicznym dla MISS Poczęstunek w stylu ekologicznym dla MISS
Która z Miss potrafi pracować w ogrodzie? Która z Miss potrafi pracować w ogrodzie?

Redakcja Ogrodnika bardzo cieszy się z tego, że takie spotkania mają miejsca. Nic tak bowiem nie przemawia do mas jak piękno z okładki bulwarowej gazety czy magazynu dla Pań. Niech te ekologiczne wybory będą udaną szansą na ekologizację naszego społeczeństwa. Tego sobie, misskom i wszystkim życzymy!

***

Informacje: Relacja z wizyty w EKOCENTRUM ICPPC 30 najpiękniejszych kobiet z całego świata - informacja prasowa organizatorów.

SPONSORAMI spotkania w EKOCENTRUM ICPPC byli:
1. Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe TAST Jan Tabiński
2. Żywność Ekologiczna Bio Food sp. z o.o.
3. Instytut Spraw Obywatelskich oraz Kampania Naturalne Geny
4. Solar Shop
5. Fundacja EKO-MIKO
6. MyEcolife
7. Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC
8. EKOCENTRUM ICPPC

EKOCENTRUM ICPPC jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można zobaczyć jak działają kompleksowe ekologiczne rozwiązania techniczne w gospodarstwie domowym. Taki pokaz bardzo ułatwia zrozumienie zasad ich działania i przekonuje do ich stosowania w praktyce. Inne ważne wizyty w EKOCENTRUM: w 2002 następca tronu Wielkiej Brytanii, Książę Karol; w 2009 Laureat Oskara, Pan Jan A.P. Kaczmarek.

ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside,
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi
34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114
biuro@icppc.pl www.icppc.pl www.gmo.ispps.pl