Innowacje w sztuce przy wsparciu Ericssona

Sztuka powinna opowiadać o naszym świecie. A współczesny świat stawia na innowacje. Czym zainspirowani są współcześni artyści młodego pokolenia? Z pewnością naturą: kamieniem, włóknami, czy nawet pracami ogrodowymi. Ericsson już 10 lat temu postawił na promocje nowych artystów, niepostrzeżenie realizując bardzo udany projekt CSR-owy.


Projekt „Galeria Ericsson” realizowany przez firmę Ericsson w Polsce wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie obchodzi 10-lecie istnienia. Galeria to jeden z najważniejszych projektów CSR realizowanych przez firmę Ericsson obok wolontariatu pracowniczego i m.in. teatralnego zaangażowania osób starszych w aktywność informatyczna. Efektem współpracy firmy Ericsson i ASP są wystawy prac młodych artystów, które są prezentowane w Galerii Ericsson. Galeria ta znajduje się na parterze firmy w Alejach Jerozolimskich i jest otwarta codziennie od 8-18 dla wszystkich chętnych.

Sztuka w drewnie i naturalnych barwach Sztuka w naturalnych barwach
Aluzje do świata zwierząt? Aluzje do świata zwierząt? Innowacje w ASP Warszawa

"Galeria Ericsson to jedna z najstarszych firmowych galerii w Polsce. Współpraca dwu – na pierwszy rzut oka antagonistycznych światów - zdała egzamin" - twierdzą obie strony projektu. Dekadę temu nie nazywano takich partnerstw projektami CSR, wynikały po prostu z dobrej woli i chęci współpracy. Dzisiaj, kiedy rośnie wartość wizerunku i niematerialnych usług w gospodarce, a CSR zaczyna być obowiązkowym elementem każdej odpowiedzialnie myślącej firmy, zaangażowanie Ericssona zbiera swoje żniwa. W przemówieniu, prezes firmy Ericsson Staffan Henriksson przywołał rozmowę ze swoją córką na temat innowacji: czasem, gdy nie ma się pomysłu, ani weny twórczej, należy kilka razy okrężnymi ruchami pomachać sobie rękoma przed oczyma. Wtedy nasz mózg zaczyna pracować dwoma półkulami i łatwiej dojdziemy do innowacyjnego rozwiązania każdego problemu. Czy tak jest za sztuką? Czy sztuka współczesna potrzebuje świeżego powietrza żeby dojść do innowacji? Co nas - jako koneserów sztuki - czeka nowego?

Nie zapominajmy jednak o najważniejszych: INTERESARIUSZACH i autorach galerii. To dla studentów ASP organizacja wystawy i towarzyszące im katalogi, zainteresowanie mediów czy kalendarze mają być zasadniczym wsparciem na trudnej drodze zawodowej. Dla nikogo tajemnicą nie jest, ze sztuka - szczególnie w Polsce - potrzebuje wsparcia mecenasów. Często wśród gości takich wystaw znajdują się osoby zainteresowane zakupem prac, bądź zleceniem jakiegoś oryginalnego, indywidualnego zamówienia. Dla stypendystów programu Ericsson-ASP to możliwość promowania się oraz zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Firma Ericsson partnerem ASP Firma Ericsson partnerem ASP
Ericsson, ASP i Akademia Muzyczna Ericsson, ASP i Akademia Muzyczna

W przemówieniu, prezes firmy Ericsson Staffan Henriksson przywołał rozmowę ze swoją córką na temat innowacji: czasem, gdy nie ma się pomysłu, ani weny twórczej, należy kilka razy okrężnymi ruchami pomachać sobie rękoma przed oczyma. Wtedy nasz mózg zaczyna pracować dwoma półkulami i łatwiej dojdziemy do innowacyjnego rozwiązania każdego problemu. Czy tak jest za sztuką? Czy innowacyjna sztuka współczesna musi otworzyć obie półkule, czy rzeczywiście tak trudno dojść do nowych rozwiązań, gdy kroczymy już wyznaczoną ścieżką?

Chyba tak, i tak jest też w ekologii, ekologicznych rozwiązaniach, myśleniu innowacyjnym o gospodarce, biznesie ... Sztuka przedstawiona na wystawie w Galerii Ericsson jest zatytułowana INNOWACJE. Ale nie ma tu nowych technologii, nie ma nawet nowych materiałów. Jest za to powrót do natury, wykorzystanie ziemi, kamienia i szkła do artystycznych konstrukcji, rzeźbienie w drewnie, malarstwo na naturalnych tkaninach, a nawet tematyka ogrodnicza. Zapraszamy do zwiedzania!

Innowacje w sztuce - konstrukcje Innowacje w sztuce - konstrukcje
Innowacje w sztuce - malarstwo Innowacje w sztuce - malarstwo

Zdjęcia i komentarz: Katarzyna Dulko
Źródła informacji na temat Galerii Ericsson: na stronach CSR firmy. Informacje na temat innych projektów CSR, w tym działalności wolontariatu pracowniczego Ericssona w Polsce.