Piknik Eko jest spoko w Koronowie

Ekologię najłatwiej jest poznawać jak jest się całkiem młodym. Nie mamy wtedy tylu uprzedzeń, złych doświadczeń i nawyków. Poza tym prawda jest taka, że to zabawa i poświecenie czasu na poznanie tajników segregowania, recyklingu czy oszczędzania wody i energii najlepeij uczą nas podświadomie szacunku do przyrody. Oby takich spotkań jak to Koronowie było więcej.

Edukacja, dobra zabawa oraz pozytywna energia ,tak w skrócie można opisać piknik „Eko jest spoko „ zorganizowany przez Gminę Koronowo dla dzieci i młodzieży z gminnych szkół. Główną ideą pikniku było zaangażowanie młodych ludzi w twórcze poszukiwania rozwiązań przyjaznych środowisku oraz kształtowanie i poszerzenie świadomości ekologicznej.

Ekologiczne dzieciaki Ekologiczne dzieciaki
jaka impreza pod hasłem eko? jaka impreza pod hasłem eko?

Największym wyzwaniem i atrakcją był „Konkurs o Puchar Eko Szkoły „ ufundowany przez Burmistrza Koronowa .Każda szkoła wydelegowała swoich reprezentantów, których zadaniem było zdobywanie punktów w trzech konkurencjach . Musieli wykazać się wiedzą na temat segregacji odpadów w grze Eko Milionerzy , rozwiązać zagadki ekologiczne oraz pokonać rywali w konkursie na segregację odpadów na czas. Na koniec podliczone zostały punkty, a najlepsza drużyna otrzymała Puchar „Eko Szkoły „ oraz inne eko-nagrody. Pozostałe dzieci w tym czasie mogły skorzystać z licznych warsztatów ekologiczno –artystycznych. Mogły nauczyć się jak czerpać papier, robić orgiami z papieru kolorowego lub gazet tworzyć recyklingowe instrumenty muzyczne lub zabawki, nauczyć się grać na wiadrach, rurach oraz bębnach wykonanych z beczek . Na najmłodszych czekało stanowisko z kolorowankami oraz malowanie twarzy w eko -wzory. Za każdą aktywność dzieci otrzymywały atrakcyjne nagrody.

Eko-nawyki już za mlodej skorupki Eko-nawyki już za mlodej skorupki
Na eko nie ma mocnych Na eko nie ma mocnych

Dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat tworzenia strojów i biżuterii z odpadów tj. worki na śmieci, sznurki, foliówki, gazety czy rolki od papieru toaletowego . Finałem kreatywnej pracy był pokaz eko –mody zaprezentowany na scenie , za który wszystkie modeli i modele otrzymali eko –gadżety.
Nie zabrakło atrakcji w postaci występów lokalnych artystów . Na scenie można było podziwiać m.in. zespół „Ananasy .W czasie pikniku rozstrzygnięty został również konkurs „Ziemia w twoich rękach „, ogłoszony miesiąc wcześniej wśród szkól w Gminy Koronowo. Konkurs przeprowadzony został w czterech grupach wiekowych . Zadaniem przedszkolaków było stworzenie pracy związanej z zagadnieniem „Woda, dar życia”. Klasy I-VI : przygotowywały zdjęcia w hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Gimnazjaliści musieli przygotować prezentację multimedialną „ Patrzę w górę i …”, a szkoły ponadgimnazjalne stworzyć „Znak ekologiczny”.

Eventowo, ekologicznie, zabawnie, edukacyjnie Eventowo, ekologicznie, zabawnie, edukacyjnie
Po ekologie do Koronowa Po ekologie do Koronowa

Finałem imprezy i jedną z bardziej oryginalnych atrakcji był występ recyklingowegy zespołu Drum Work, który zagrał koncert na wiadrach, beczkach, rurach, plastikowych kanistrach . Orkiestrze akompaniowały dzieci, które w czasie trwania pikniku stworzyły instrumenty recyklingowe z rolek od papieru toaletowego lub pudełek . To był prawdziwy „ekologiczny czad”. W pikniku wzięło udział blisko 600 dzieci. Piknik "Eko jest spoko" odbył się 15 kwietnia 2011 r na terenie Gminno-Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Koronowie. Za organizację pikniku była odpowiedzialna agencja PRimavera PR&Events, specjalizująca się w ekologicznych eventach.

Informacja prasowa