Muzeum kaktusów na karaibskich Les Saintes

Les Saintes (czyli Święci) to maleńkie wyspy na Karaibach koło francuskiej Gwadelupy. Charakteryzują się tym, że są bardzo nasłonecznione, górzyste i suche. Niczym nie przypominają sąsiedniego klimatu tropikalnego, szczególnie, że zamiast lian spotkamy tutaj miliony kaktusów a wśród nich prawdziwe iguany...


Święte wyspy wcale nie są takie święte. Okazuje się, że za czasów francuskiej kolonizacji Małych Antyli (spójrz na załączona mapę) z Europy byli najczęściej zsyłani tam więźniowie, prostytutki i inni, których Napoleon nie chciał widzieć we Francji. Ich zadaniem było wykarczowanie lasu tropikalnego i założenie francuskiej administracji. Dzisiejsi mieszkańcy wysp to potomkowie pierwszych białych ludzi na wyspie. Żyją w pięknych kolorowych i zadbanych domkach z ogródkami, mają cały rok świetną pogodę, łowią ryby z czystego oceanu, a do sklepu przemieszczają się raz na czas helikopterem lub kutrem.

Głównym punktem turystycznym jest Fort Napoleona (więzienie z bazą wojskową w jednym) na wzgórzu po wschodniej stronie wysp. Ze wzgórza, przy bezchmurnym niebie, widać wyspy Marie Galante, Desirade, a nawet Republikę Dominiki. Jest tam także wielki park ... KAKTUSÓW: Cephalocereus nobilis (kaktus West Indies, czyli potocznej nazwy Antyli), małe Malpighia glabra z czerwonymi jagodami pełnymi witaminy C, Aloes, czy Euphorbia - afrykańskie drzewo kauczukowe, Yucca, Stapelia i wiele innych. Tutaj zamieszkują też naturalnie iguany - te gady bardzo łagodne i zupełnie niegroźne. Chronione przez francuskie prawo od 1975 roku, żyją na wolności nawet 12 lat. Pochodząc z morza genetycznie świetnie nurkują i pływają, chociaż żywią się odpoczywając na drzewach - jedzą liście i owoce. Ich kolor zależy od płci i wieku - młode są zielone, zielono-brązowe samce i szarawe samice. Raz w roku samice składają po około 20 jaj, dorastają do długości 1,5m.

Więcej na www.guadeloupe.pl Więcej na www.guadeloupe.pl
Więcej na www.guadeloupe.pl Więcej na www.guadeloupe.pl

Pogoda na Les Saintes sprzyja rozwojowi kaktusów wszelkich gatunków. Ponieważ wyspy znajdują się na południe od dużo większej Gwadelupy i jej lasu tropikalnego otaczającego wulkan La Soufriere, wilgoć i deszcze z reguły tam zostają. Płynąc statkiem między wyspami na oceanie niebo jest podzielone na pół - od strony Gwadelupy magia chmur i rzęsisty deszcz,od strony Les Saintes bezchmurne niebo i ogromny żar.

Więcej na www.guadeloupe.pl Więcej na www.guadeloupe.pl
Więcej na www.guadeloupe.pl Więcej na www.guadeloupe.pl

Kaktusy nie mają wymagań glebowych, przecież rosną na pustyniach. Wystarczy im piach, żwir i kamienie. Tutaj upodobały sobie nasłonecznione wzgórza, gdzie rzadko pada deszcz i jest bardzo stromo. Wygląd kaktusów podyktowany jest konkretnym środowiskiem, w jakim występują. Masywne łodygi roślin to magazyny wody. Chronią się grubą skórą i specyficznym kształtem, który gra z cieniem.

Więcej na www.guadeloupe.pl Więcej na www.guadeloupe.pl
Więcej na www.guadeloupe.pl Więcej na www.guadeloupe.pl

Kaktusy mają całe bogactwo form i kształtów. Mogą być w postaci kolumnowych, kulistych, a nawet spłaszczonych powierzchni miąższu. Są wśród nich prawdziwe olbrzymy na wysokość domów, ważące po kilka ton. Tak samo wielkie są ich kolce. W trakcie ewolucji wykształciły cały szereg liściopodobnych tworów jak kolce, żeberka, ciernie, a nawet brodawki, wąsy czy piękne kwiaty. W ogrodnictwie już dawno odkryto te wszystkie zalety kaktusów - dla leniwych stanowią idealną roślinę, o której można zapomnieć, dla ambitnych sztukę samą w sobie - szczególnie, gdy zostanie nagrodzona fantazyjnym kwiatostanem.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko