Rezerwat Granica w Kampinosie

Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku dzięki wysiłkom profesorów Jadwigi i Romana Kobendzów. Powstał na terenie Puszczy Kampinoskiej - wielkiego kompleksu leśnego Mazowsza.


Powierzchnia parku to 38,5tys. ha. Jest zatem jednym z większych parków narodowych w Polsce. Nie sposób przejść wszystkie szlaki, stąd polecamy jeden szczególny - ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie GRANICA.
Ścieżka ma niecały kilometr. To najstarszy - bo utworzony w 1936 roku obszar ochrony ścisłej. Ochronie podlega tutaj porastający wydmy starodrzew sosnowy z domieszką dębów, grabów i osik. Tylko tutaj na terenie parku występuje paproć narecznica górska.

Rezerwat Granica - sosna bez ingerencji człowieka
Kampinoski Park Narodowy jesienią


Na przejście rezerwatu Granica najlepiej przeznaczyć cały dzień. Należy poruszać się wyznaczonymi ścieżkami. Przydadzą się z pewnością:
- buty turystyczne;
- lornetka (można często zobaczyć łosia lub płochliwe sarny);
- środek na komary;
- suchy prowiant;
- obowiązkowo mapa;
- aparat fotograficzny.

Samochód można zostawić na niestrzeżonym parkingu w miejscowości Kampinos (5zł za dzień parkowania samochodu osobowego). Niestety nie działa już wypożyczalnia rowerów, stad lepiej wziąść własny.

Naturalne bogactwo bioróżnorodności
Zabronione jest zbieranie grzybów w Kampinosie


Naturalny proces sukcesji roślinnej sprawia, że las w rezerwacie jest bardzo gęsty. Człowiek nie może ingerować w opadnięte drzewa, nawet usuwać ich ze ścieżek.

Naturalne spokojne zbiorniki wodne
Wyjście z rezerwatu Granica


Więcej informacji:
Park Kampinoski

Koniec części 1.
W drugiej części wyznaczony został na mapie szlak Granicy.