Warszawa: Urząd Dzielnicy Wola i jego eko-rola

Urząd Dzielnicy Wola w Warszawie mając na względzie czystość Woli oraz komfort życia jej mieszkańców zorganizował w dniach 11-13 maja akcję edukacyjną pod hasłem „Zielona Wola to Twoja rola” dotyczącą ochrony środowiska, a w szczególności segregacji odpadów. Wydarzenie skierowane było do mieszkańców dzielnicy, którzy podczas trzech dni odwiedzili Urząd Dzielnicy.


Do odwiedzenia namiotu informacyjnego, który stanął na dziedzińcu Urzędu zachęcała wydobywająca się z niego muzyka inspirowana odgłosami przyrody. Tam mieszkańcy dzielnicy mogli obejrzeć prezentację na temat segregacji odpadów, a także uzyskać szczegółowe informacje na ten temat ochrony środowiska od eksperta z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”.

Najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania dotyczyły m.in.: miejsc zbiórki elektro-śmieci czy zagadnień prawnych dotyczących recyklingu. Dużo wątpliwości budził też fakt, czy odpady przez nich selekcjonowane rzeczywiście są ponownie wykorzystywane czy może trafiają do jednej śmieciarki, a potem na jedno wysypisko wraz z innymi śmieciami.

Warszawa - centrum miasta
Warszawa - zielone zakątki miasta


Podczas wydarzenia nie zabrakło konkursów i zabaw skierowanych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dorośli mogli wziąć udział w quizie wiedzy o segregacji odpadów, zagrać w słynną grę ” Milionerzy”, rozwiązać rebus związany z ochroną środowiska naturalnego, nauczyć się jak zrobić tulipana z papieru czy sprawdzić celność rzutu butelką lub kulą papieru do odpowiedniego koloru kosza na śmieci.

Do wygrania były torby ekologiczne na zakupy wykonane z organicznego materiału, długopisy biodegradowalne z mączki kukurydzianej czy smycze i etiu na telefony komórkowe. Na dzieci czekały „kolorowani” o tematyce ekologicznej, malowanie słoików oraz łamigłówki ekologiczne oraz gadżety takie jak książeczki do kolorowania o przyrodzie, żeli i cukierki oraz breloczki z logo Urzędu Dzielnicy Wola.

Jedną z największych atrakcji akcji ekologicznej były warsztaty czerpania papieru „magiczny recykling”, podczas których uczestnicy mogli własnoręcznie wykonać kartkę papieru z kartonowych pudełek oraz otrzymać dyplom.

Projektowi towarzyszyły też warsztaty edukacyjne dla dzieci poprowadzone przez osoby z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”, podczas, których mogli dowiedzieć się jak od najmłodszych lat wyrabiać w sobie ekologiczne nawyki.

Wszyscy uczestnicy akcji mogli zostawić po sobie„zielony ślad” odciskając palcem linie papilarne i składając podpis na pamiątkowej tablicy.

Ostatniego dnia wydarzenia odbyła się również akcja sadzenia drzew przy ul. Ogrodowej w Warszawie, którego organizatorem był Urzędem Dzielnicy Wola, Fundacja Aeris Futuro oraz firmy: Cadbury Wedel i Duet. Drzewka pomogli sadzić, podopieczni Wolskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dając dobry przykład pozostałym gościom, którzy po chwili ochoczo ruszyli do akcji. Swoje drzewka posadzili również: Paweł Pawlak, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Anna Fiszer-Nowacka, naczelnik wydziału organizacyjnego oraz przedstawicielki Fundatora Drzew – Firmy Cadbury Wedel - Ewa Dybek i Marta Pokutycka – Madrala. Całe przedsięwzięcie odbywało się pod opieką przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy. Przedstawiciele Dzielnicy już zadeklarowali dalszą współpracę z Fundacją na rzecz zazieleniania Woli i zaczynają szukać kolejnych miejsc na drzewa w mieście.

Akcja „Zielona Wola to Twoja rola" Akcja „Zielona Wola to Twoja rola"
Akcja „Zielona Wola to Twoja rola" Akcja „Zielona Wola to Twoja rola"


"Jesteśmy zadowoleni z przebiegu naszej akcji edukacyjnej. Podczas trzech dni udało nam się dotrzeć z informacją na temat segregacji odpadów do ponad 1 tys. mieszkańców naszej dzielnicy oraz przeprowadzić warsztaty edukacyjne dla ok. 50 dzieci. Dla nas była to również doskonała okazja do dowiedzenia się o potrzebach mieszkańców Woli, co pozwoli nam bardziej efektywnie planować nasze działania"- mówi Marek Andruk, Burmistrz Dzielnicy Wola -Wierzymy, że tego typu inicjatywy mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości mieszkańców Woli, co uczyni Dzielnicę Wola jeszcze bardziej zieloną oraz przyjazną życiu i wypoczynkowi.

Informacje przygotowała Monika Krusiewicz
PRimavera PR&Events