Dzielenie i przesadzanie storczyka

Wczesną wiosną kupiłam storczyka, dosyć charakterystycznego, ponieważ to cymbidium, które tworzy białe, mięsiste korzenie oraz długie, mieczowate liście. Uprawa - jak na storczyki - jest także odmienna od pozostałych gatunków, ale wymagania cymbidium na pewno są mniejsze. Ogrodnik odpowiada na praktyczne pytania.
Korzenie cymbidium Korzenie cymbidium


Czym różni się gatunek cymbidium od innych storczyków?

Przede wszystkim cymbidium tworzy mieczowate, długie liście wychodzące i otaczające pseudo-bulwę, w której kumuluje substancje pokarmowe rośliny. Sama kwitnie tylko jeden raz w roku po cyklicznej zmianie temperatury w okresie wegetacji. Kwiaty wytworzone na długim pędzie (późną jesienią), mogą cieszyć nas nawet trzy miesiące kolorem od żółtego do pomarańczy.

Korzenie łatwo dzię rozdzielają Korzenie łatwo dzię rozdzielają

Przy uprawie ważne jest, aby roślina przeszła okres zmiennej temperatury dnia i nocy w czasie okresu wegetacji, od maja do października. To spowoduje, iż roślina jesienią utworzy kwiatostan.

Kiedy przesadzić?

Storczyki możemy przesadzić wtedy, gdy mają za małą doniczkę, a ich korzenie wychodzą na zewnątrz. Korzenie mogą także wyprzeć podłoże, przez co roślina może przesychać nie pobierając wody z kory. Najlepszym terminem jest wiosna, gdyż roślina po okresie spoczynku budzi się do regeneracji i wzrostu.

Podzielone rośliny storczyków Podzielone rośliny storczyków


Najważniejsze kroki to podział poszczególnych roślin ostrym nożem i oddzielenie korzeni oraz ich skrócenie. Usuwamy jednocześnie martwe i uszkodzone korzenie. A oddzielamy poszczególne części, tak aby każda sadzonka posiadała zgrubioną część - pseudo-bulwę, która przeznaczy substancje pokarmowe na regenerację korzeni i liści.

Młode sadzonki umieszczamy w podłożu specjalnym dla storczyków, ale donicy wielkości dwukrotnej jak obwód korzeni. Nie warto sadzić w większej gdyż duża ilość podłoża zatrzymuje wilgoć, co nie sprzyja korzeniom - lepiej częściej podlewać roślinę aniżeli usuwać części które zgniły.

Korzenie skrócone w czasie cięcia mają dużo ran więc po posadzeniu nie podlewajmy rośliny od razu, a dopiero po dwóch dniach.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska