Kiedy słońce może być dla rośliny zabójcze

Wszystkie rośliny potrzebują do pełnego rozkwitu odpowiednich ilości wody, słońca i bogatych składników pokarmowych. W różnych fazach wzrostu i rozwoju ta ilość jest większa bądź mniejsza, jednak proporcje pozostają takie same.
słońce Słońce może być zabójcze ...

Efekt świetlny jest dominującym czynnikiem w procesie pielęgnacji roślin ogrodowych, gdyż w porównaniu do innych potrzeb, w najmniejszym stopniu możemy go regulować. Dodatkowo, promienie słoneczne mogą być zabójcze dla uszkodzonych, bądź w nieodpowiednim czasie przesadzanych czy nawadnianych roślin.
Nie stosując się zatem do reguł umiarkowania możemy tylko zaszkodzić naszym roślinom.

Prace ogrodnicze, które są zabronione w pełnym słońcu można określić jako swoiste przykazania OGRODNIKA:

1. NIE sadzić roślin w czasie upału, w południe!

2. NIE przesadzać roślin wieloletnich w środku lata!

3. NIE podlewać roślin w ciągu dnia, w czasie upałów -duża różnica temperatury otoczenia, a wodą zaszkodzi roślinie. Napełnij pojemnik wodą i odstaw ją na kilka godzin. Wzrośnie jej temperatura, dzięki czemu nie zaszkodzimy roślinie. Dotyczy to także roślin pokojowych!

4. NIE zraszać roślin - krople wody będą działać jak soczewki, które poparzą roślinę. Dotyczy to roślin ogrodowych i pokojowych. Zraszamy głównie gatunki pochodzące z regionów tropikalnych (storczyki, monstera, palmy), które wymagają wyższej wilgotności powietrza. Ich liście są delikatne i łatwo je poparzyć.

5. NIE opryskiwać środkami ochrony roślin - nastąpi natychmiastowe parzenie!

6. Jeśli już przesadziłeś/(aś) roślinę w czasie pełnego słońca, ochroń ją wikliną, aby nie wyschła i obficie podlej.

Tekst: Redakcja Mój Ogrodnik, Beata Dulko
Zdjęcia: Elżbieta Dulko