Kret w ogrodzie

Krety szkodzą naszemu trawnikowi. Denerwują nas, gdy po wielu pracach pielęgnacyjnych zaczynają się pojawiać ich kopce. Pamiętajmy jednak, że kret jest pożytecznym zwierzęciem, a w Polsce należy do gatunków chronionych. Nie należy go tępić, a tylko pozwolić mu znaleźć lepsze miejsce do rycia od naszego przepięknego trawnika.
Kopiec kreta Kopiec kreta

Co zrobić z niechcianym lokatorem - kretem?

Przy walce z kretem pamiętajmy, że jest to zwierzę pod ochroną. Kret odżywia się dżdżownicami, larwami owadów (opuchlaków oraz pędraków) i drobnymi kręgowcami. Może je złapać dzięki czułemu słuchowi oraz włoskom czuciowym na pysku i ogonie. Jest bardzo pożytecznym uczestnikiem naszego ekologicznego życia ogrodowego.

Dla swojego siedliska, kret wybiera gleby żyzne i wilgotne, gdzie na głębokości 20-50 cm wykopuje podziemne tunele o średnicy 6 cm. Kret wypycha jednorazowo 100-150 g ziemi tworząc w ten sposób kopce. Czasami kopce mogą mieć nawet wysokość 90 cm.

Jakie możemy zastosować środki w nierównej walce z kretem?

1. Montujemy odstraszacze wibracyjno-akustycznych (szklane butelki zakopujemy do połowy w ziemi, tak aby otwór był nad powierzchnią. Wiejący wiatr przy otworze zacznie wydawać wibrację w ziemi)
2. Krety nie lubią zapachu takich roślin jak: Aksamitka, Wilczomlecz, Bazylia. W sklepach dostępne są także świece dymne odstraszające np. nornice.

Dla doświadczonych ogrodników, prawdą jest fakt, iż każdy kret przyzwyczaja się w krótkim czasie do wszystkiego co tylko ogrodnicy mogą zastosować. Ogólny czas tego przystosowania się zwierzęcia do Twoich działań to około 2-3 tygodni - wykorzystaj go dobrze.

Bezpieczny azyl niedostępny dla kreta?
Kret drąży tunele w poszukiwaniu pokarmu na głębokości do 50cm - do tej głębokości należy wykonać rów wzdłuż ogrodzenia tworząc trwałą barierę z ocynkowanej siatki. Przy tworzeniu nowego trawnika jest także możliwość wyłożenia całego terenu siatką, a następnie posypaniem jej ziemią i wysianiem nasion.

Pamiętaj - nigdy nie niszcz kopców, wkopując ziemię do środka, gdyż zwierze w bardzo szybkim czasie wykopie następny kopiec, który będzie mu dostarczał powietrza do tunelu. Ziemię zgarnij i rozsyp na grządkach lub rabatach.

Tekst i zdjęcia: Redakcja Mój Ogrodnik