Lawenda działa przeciwko molom w szafie

Uwielbiam lawendę za jej wspaniały wygląd, łatwość uprawy oraz mocny, uspokajający zapach. Jest rośliną wieloletnią, która nie wymaga specjalnych zabiegów, a jedynie odmładzania, aby mogła cieszyć obfitością kwiecia i zdrowym wyglądem. To wszystko służy przede wszystkim ogrodnikowi, który przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych może cieszyć się nie tylko wspaniałą wonią cały rok, ale i ... ubraniom nietkniętym przez mole.
Lawenda wąskolistna Lawenda wąskolistna


Lawenda wąskolistna to bardzo popularna bylina, uprawiana w donicach i w gruncie.

Lubi stanowisko słoneczne, natomiast glebą obowiązkowo wapienną.

LAWENDA wytwarza charakterystyczne, kutnerowane, drobne liście (od połowy czerwca) oraz fioletowy kwiatostan na szczycie pędu. Dzięki olejkom eterycznym, które roślina zawiera, wytwarza miły zapach oraz działo odstraszająco na mole. Dzięki temu w ekologiczny i tani sposób zastępuje nam sztuczne chemiczne środki walki ze szkodnikami.

Lawenda odstrasza mole Lawenda odstrasza mole

Zbieramy pędy i kwiaty lawendy wąskolistnej :

Odstraszająco działają młode liście, a przede wszystkim kwiaty. Są bardzo trwałe po ścięciu, choć nie nadają się trwałego zasuszenia. Warto więc je umieścić we flakonie - będą nas cieszyć do 2 tygodni.

Bardzo trwałe są natomiast części roślin zasuszone i umieszczone w woreczku z naturalnego materiału. Przepuści on zapach rośliny, który może unosić się w pomieszczeniu nawet do kilku tygodni czy miesięcy.

Nie bójmy się ścinania roślin - ich cięcie powoduje ponowne pojawienie się kwiatów, choć już rzeczywiście w mniejszej ilości. Dla tych, którzy mają duże parapety - najlepiej od wschodniej lub zachodniej strony - idealnym rozwiązaniem będzie letnie uprawianie lawendy w donicy a przed samym jesiennym opadaniem kwiatów zebranie ich do lnianych woreczków. Zimą osłabiona roślina powinna nabierać sił w osłoniętym od wiatru ale naslonecznionym miejscu.

Cięcia wykonujemy na wysokości 2/3 wysokości rośliny, tak aby ściąć cały kwiatostan i niektóre pędy młodych liści.

Lawenda w jutowych woreczkach Lawenda w jutowych woreczkachArtykuły o domowych ziołach godne polecenia:

Lawenda wąskolistna - opis gatunku
Domowa upraw ziół w stylu eko
Ekologiczne dożywianie ziół po ogrodniczych zaniedbaniach
Warunki pielęgnacyjne ziół domowych
Zakładamy domowy kącik z ziołami
Ziola popularne dla mieszczucha!


Autor: Beata Dulko-Kaszowska, architekt krajobrazu i ogrodnik