Letnie strzyżenie żywopłotów i krzewów

Latem pogoda szczególnie pobudza rośliny do intensywnego rozrostu. W tym okresie, ważne jest odpowiednie przycięcie żywopłotów, aby zachowały dobrą kondycję. Staranne strzyżenie krzewów sprawia, że są piękną, naturalną ozdobą, ale tylko pod warunkiem, że stosujemy prawidłową technikę cięcia i pamiętamy o kilku podstawowych zasadach przycinania.
Letnie strzyżenie? Letnie strzyżenie?

Pielęgnacja żywopłotów

Żywopłot może pełnić funkcję naturalnego ogrodzenia. Przycięty w estetyczny lub finezyjny sposób, nadaje ogrodowi nietuzinkowego charakteru, dlatego już
od samego zasadzenia ważna jest jego kontrola rozrostu. Jeżeli zaniechamy przycinania pierwszych pędów, krzew będzie miał bardzo słabo zagęszczoną podstawę, przez co straci swoją funkcję ochronną i estetyczną.

Narzędzia do cięcia gałęzi powinny być bardzo ostre, czyste i bez śladu rdzy. Do tego typu prac najlepsze są nożyce do żywopłotu marki GARDENA z zasilaniem elektrycznym lub akumulatorowym, które mają wysoką jakość i precyzję cięcia. Dzięki obracanej o 90 stopni głowicy, nożyce GARDENA ErgoCut gwarantują idealną pozycję do pracy - użytkownik stoi obok żywopłotu w wygodnej pozycji.

Przy przycinaniu pędów należy zachować szczególną ostrożność! Korzystanie z tępych lub zardzewiałych ostrzy może spowodować uszkodzenie pędów, a patogeny mogą w efekcie doprowadzić do infekcji rośliny.

„Do odpowiedniego uformowania żywopłotu warto zbudować drewnianą łatę ułatwiającą uzyskanie formy regularnego trapezu z szerszą podstawią i wyższym szczytem. Dzięki temu dolne partie krzewu będą lepiej doświetlone, a żywopłot będzie się zdrowo rozwijał poprzez lepsze rozgałęzienie i ulistnienie. Podczas przycinania roślin warto zadbać o dobrej jakości sprzęt, który będzie ostry i bezpieczny dla użytkownika” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Jak przycinać żywopłot? Jak przycinać żywopłot?


Przycinanie krzewów

Krzewy wymagają szczególnej pielęgnacji. Podczas ich przycinania, ważne jest skracanie pędów pod delikatnym kątem, w odległości do 1 cm nad pąkiem. Prostopadłe cięcia są nie tylko nieatrakcyjne, lecz również wolno wysychają po deszczu, co zagraża infekcją rośliny lub gniciem gałęzi.

Pomocny w tego typu zadaniach jest sekator GARDENA Comfort SmartCut, który dzięki swojej budowie pozwala przyciąć nawet grube gałęzie z wyjątkową lekkością. To idealny sekator dla kobiet, gdyż nie wymaga dużego wkładu siły, a jego górne ostrze pokryte jest warstwą antyadhezyjną.

Przycinając krzew, pozwalamy mu na rozwój nowych pędów, które mogą zakwitnąć jeszcze tego samego sezonu!

Zaleca się przycinać wszystkie gałęzie, które w jakikolwiek sposób wyrastają poza ogólny zarys krzewu. Jeżeli zależy nam na mocnym i efektownym rozroście rozwijającej się jeszcze rośliny, warto zadbać o solidne i ostre narzędzia tnące.

Materiały PR.