Ogórek w gruncie: o czym należy wiedzieć

Ogórek to roślina jednoroczna, której historia uprawy sięga Starożytnej Grecji i Rzymu dokąd przywędrował ... z Indii. W Polsce pierwsze wzmianki o ogórku pochodzą z XVI wieku. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie polskiej kuchni bez ogórka - w jakiejkolwiek postaci.
Ogórek najlepiej podwiązywać Ogórek najlepiej podwiązywać
Ogórek gruntowy Ogórek gruntowy
Kwiaty zapylane są przez pszczoły Kwiaty zapylane są przez pszczoły


Cechy botaniczne ogórka

Ogórek jest rośliną zielną o długich pędach. Liście są pojedyncze, klapowane. System korzeniowy jest płytki ale silnie rozwinięty.

Ogórek jest rośliną rozdzielnopłciową, jednopienną, co oznacza, iż na jednej roślinie występują zarówno kwiaty męskie i żeńskie. Żółte kwiaty powstają w początku czerwca, w kątach liści. Męskie w pęczkach na pędzie głównym, żeńskie na pędach bocznych. Ich stosunek ilościowy waha się w zależności od odmiany oraz warunków uprawy. Ogórek zapylany jest przez pszczoły, które przyciąga także ogórecznik lekarski więc dobrze jest sadzić obie rośliny razem.

Wymagania klimatyczne i glebowe

Stanowisko: osłonięte i słoneczne -południowa wystawa
Temperatura: kiełkowanie siewek i początkowy wzrost 20-28 st.C; optimum wzrostu 20-25 st. C.
Wilgotność: gleby 65-95%; powietrza 85-100%
Gleba: piaszczysto-gliniasta o dobrej strukturze i zasobna w próchnicę. Unikajmy gleb ciężkich o niskim poziomie wód gruntowych, ponieważ nie służą dobrze ogórkom.

Zmianowanie oraz nawożenie gleby

Największy plon z uprawy ogórka otrzymamy po bezpośrednim nawożeniu obornikiem lub kompostem. Przyczyną tego jest płytki system korzeniowy rośliny, a także kumulacja pierwiastków oraz ich wymywanie z upływem czasu z gruntu.

Ogórek może być uprawiany po wszystkich roślinach wyłączając jego samego, gdyż w następnych latach może mu wtedy zabraknąć składników pokarmowych. Jako przedplon możemy zastosować szpinak wysiewany jesienią. Współrzędnie siejmy sałatę, rzodkiewkę i kalarepę.

Sąsiedztwo roślin:

Korzyści: Groch, kapusta, sałata głowiasta, burak ćwikławy, seler, cebula, bazylia, koper, ogórecznik, nasturcja wielka, czosnek, pietruszka, nagietek, słonecznik

Złe sąsiedztwo: pomidor, ziemniak, truskawka, szałwia, rozmaryn

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko
Potrzebujesz porady ogrodnika? Napisz do nas!