Pierwsze kroki z egzotycznymi nasionami tropikalnymi

To pierwsza część naszego praktycznego poradnika dotyczącego egzotycznych roślin domowych. Jest listopad i naszym głównym celem jest wyhodowanie w domowych warunkach avocado. To pochodzące z Ameryki łacińskiej drzewo jest obecnie uprawiane w tysiącach różnych odmian i potrafi zachwycić ciekawą formą także w doniczce w polskim mieszkaniu.
Nasionko avocado prosto z owoca Nasionko avocado prosto z owoca


Avocado (bot. smaczliwka wdzięczna, gruszka avocado, Persea americana) to drzewo tropikalne osiągające niebotyczną wysokości nawet do 20 m. W warunkach naturalnych rośnie w całej Ameryce Łacińskiej (załączone zdjęcia z Gwadelupy).

Tropiki dla liści:
Szpiczaste, skórzaste, świecące, jasne do ciemno zielonego - takie są elipsowate liście avocado. Mogą się podobać i na pewno wyglądają egzotycznie.
Tropiki dla kwiatów:
Wielkie i skomplikowane kwiatostany - niestety rzadki widok w warunkach domowych.

Avocado. Podjęliśmy trud wyhodowania w warunkach mieszkalnych i zimowych tego drzewa. Jest początek grudnia, ale już mamy za sobą pierwszy sukces: nasionko wykiełkowało!

Z dojrzałego owocu avocado z Karaibów wyciągnęliśmy duże okrągłe nasionka. Można oczywiście kopić także owoce w supermarkecie, ale należy sprawdzić, czy jest to owoc dojrzały - wystarczająco duży i miękki. Następnie - bez oczyszczania nasionka z jego drobnych skorupek przetestowaliśmy dwa sposoby: jedno zostało umieszczone w miseczce z wodą i ukryte w zacienionej szafie, drugie w szklance, zanurzone prawie w całości w wozie i zostawione na kaloryferze. Tylko jedno wykiełkowało - po dwóch miesiącach to z kaloryfera puściło korzonek. Nasionko z szafki nie wypuściło niczego.
Szczęśliwe nasionko kiełkujące zostało umieszczone w doniczce, przykryte szklanką, żeby utrzymać wilgoć. Codziennie na chwilę ściągamy przykrywkę, ponieważ owoce avocado lubią gnić. Pomoże to także utrzymać cieplejszą temperaturę.

Nasionko avocado wypuszcza korzeń w wodzie ... Nasionko avocado wypuszcza korzeń ...
... w wodzie po około 2 miesiącach ... w wodzie po około 2 miesiącach

Teraz czekamy na dalsze efekty. Dla tych, którzy są dalej zaawansowani w uprawie przypominamy o tym, co lubi nasz drzewko avocado:
- rozproszone światło;
- lekko, średnio kwaśna ziemia, używana na bieżąco w ogrodnictwie;
- cały rok wilgotna, ale nie zalewana glebę;
- regularne spryskiwanie liści wodą - gdy już takie nam urosną.
Czekamy na kolejne części - wszystko zależy o nasionek!