Podlewanie roślin domowych

Wczesna jesień to czas, w którym rośliny ograniczają swój wzrost, powoli kończą kwitnienie i przygotowują się do spoczynku. Aby były zdrowe i kwitnące warto przygotować im odpowiednie warunki i odpowiednio podlewać. Dopilnować jej miękkości i odpowiedniej miary.
Nieumiejętne obchodzenie się z rośliną Nieumiejętne obchodzenie się z rośliną
Juz nie wiosenne kolory ... Juz nie wiosenne kolory ...
Ozdobniki polskich balkonów Ozdobniki polskich balkonów


Zima straszna czy niestraszna

Nieumiejętne podlewanie potrafi najszybciej zniszczyć roślinę. Przed nadejściem przymrozków, zarówno drzewa jak i krzewy zimozielone, należy obficie podlać. Powinniśmy to zrobić niezależnie od tego, czy były to już rośliny rosnące, czy świeżo posadzone. Najczęstszą przyczyną zamierania drzew i krzewów zimozielonych po długich, mroźnych zimach jest wbrew pozorom nie przemarznięcie, a przesuszenie.


Wybadanie potrzeb gruntowych

Jeżeli ziemia jest sucha na głębokość 2 cm, to roślinę należy podlać. Wyjątkiem są gatunki, które stale, nawet zimą, muszą mieć wilgotne podłoże. Należą do nich: cibory, sity i sitowia.

* Kaktusy, które powinny zimować w temperaturze 10 stopni C, nie powinny być podlewane od października do lutego.

** Rośliny, które zimą kwitną w naszych mieszkaniach – cyklameny, poinsecje, azalie - powinny być podlewane często, ponieważ woda jest im potrzebna do zawiązywania nowych pąków kwiatowych.


Zachować umiar

Ogólna zasada podlewania jest następująca: podlewać tak obficie, ażeby woda wypłynęła dolnym otworem doniczki, następnie odczekać aż powierzchnia ziemi wyschnie do tego stopnia, że przy dotknięciu palcem będzie robić wrażenie suchej, wtedy znów podlać obficie. Woda do podlewania powinna być miękka, „odstana’, najlepiej o temperaturze pokojowej. W tym miejscu można także stosować tak zwaną ekologiczną szarą wodę.Na podstawie informacji: Materiały konferencyjne`Jesień w ogrodzie - jak pielęgnować i przygotować rośliny przed okresem zimowym` w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, Glaubicz Garwolińska Consultants. Spotkanie z Dorotą Szubierajską.