Problem z rozrastającymi się malinami

W miejscach, gdzie sadzimy krzewy malinowe po pewnym czasie powstaje mały problem. Malina jako roślina ekspansywna zaczyna rozrastać się poza terenem wyznaczonym dla niej pierwotnie przez Ogrodnika. Jak temu zaradzić, by wszystkie strony były zadowolone?
Śląska malinka Śląska malinka fot. Redakcja Mój-Ogrodnik.pl

Popularne w naszych ogrodach maliny to krzew dający pyszne i bardzo zdrowe owoce. W maju zaczynają wyrastać mu nowe pędy włącznie z tymi ukrytymi pod ziemią. Malina rozrasta się poprzez odrosty korzeniowe.

Co zrobić jednak, gdy roślina zacznie się rozrastać w miejscach, gdzie na pewno jej nie chcemy? Malina zaczyna zarastać nowe miejsca, mimo iż nowe pędy cały czas wyciągamy, wyrywamy z korzeniami ona nadal pojawia się w miejscach przeznaczonych na całkiem inne rośliny (albo choćby trawę). Jeśli chcemy zachować nowe odrosty musimy poczekać kilka miesięcy, aż młoda roślinka się dobrze ukorzeni, a następnie przenieść ją na wskazane dla niej miejsce.

Co jeśli chcemy wyznaczyć malinie jej stałe terytorium i nie chcemy, aby je opuszczała?
Zakopujemy w ziemi faliste taśmy plastikowe na granicy z terenem wyznaczonym dla malin. Zapobiega to przedostaniu się nowych pędów na inne tereny.

Tekst i zdjęcia: Redakcja Mój Ogrodnik