Uprawa papryki w polskich warunkach

Capsicum annuum to łacińska nazwa papryki, którą uprawiamy w naszych szklarniach i ogródkach. Jest rośliną jednoroczną, znaną w Europie od wielu wieków jako roślina przyprawowa i lecznicza.
Uprawa papryki Uprawa papryki

Opis botaniczny papryki

Należy do rodziny psiankowatych. Papryka jest rośliną jednoroczną, która tworzy palowy system korzeniowy wraz z licznymi korzeniami bocznymi, łodygę dorastającą do około 70 cm wysokości oraz całobrzegie liście.

Kwiaty papryki, koloru białego powstają na zakończeniu pędu. Roślina jest samopylna. Powstające owoce mogą być małej wielkości - grupa drobnoowocowe papryki ostre, bądź wielkoowocowe zwane paprykami słodkimi.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Stanowisko: słoneczne, osłonięte
Temperatura: optimum w dzień 26-27 st.C; nocą 16-17 st.C
Poniżej 14st.C wzrost papryki zostaje zahamowany, a przy 0st.C roślina ginie.

Papryka słodka Papryka słodka

Gleba: żyzna, ciepła, przewiewna, najlepiej klasy I i II, o pH obojętnym.

Stanowisko w zmianowaniu

Papryka stosowana jest głównie jako plon główny od maja do sierpnia. Nie jest wrażliwa na obecność innych roślin za wyjątkiem fasoli tycznej i karłowej oraz innych roślin z rodziny psiankowatych.

Nawożenie

Dobrze jest nawozić glebę pod paprykę obornikiem. Możemy także sadzić ją na częściowo przefermentowanym kompoście, który dodatkowo w wyniku procesów rozkładu podwyższa temperaturę podłoże oraz najbliższego otoczenia.

Autor: Beata Dulko
Napisz do Ogrodnika!