Zaprawianie cebul w warunkach domowych

Jedną z czynności, jaką zalecam zrobić jesienią lub wczesną zimą, jest zaprawienie cebul, jakie będziemy przechowywać do wiosny w piwnicy. Szczególnie ważne jest to dla mięsistych cebul lilii, które z łatwością mogą przeschnąć lub zgnić.
Zaprawianie na mokro Zaprawianie na mokro

Zaprawianie jest zabiegiem polegającym na otoczeniu nasion i cebul substancją odżywczą lub ochronną, która będzie chronić je przed grzybami i ułatwiać kiełkowanie po wysadzeniu.

Do zastosowania domowego proponujemy preparaty naturalne, ziołowe o działaniu grzybobójczym. A sam zabieg możemy wykonać w różny sposób: na mokro lub na sucho.

Zaprawianie na sucho to po prostu otoczenie proszkiem preparatu materiału siewnego oraz cebul. Głównie czynność ta wykonywana jest przy większych nasionach, gdyż przyczepność proszku jest mniejsza aniżeli przy metodzie na makro. Mniejsze nasiona i cebule mogą (metodą na mokro) zwiększyć swoją objętość, co jest pomocne przy precyzyjnym wysiewaniu.

Mięsiste cebule lilii Mięsiste cebule lilii

Sam zabieg spowoduje, iż w czasie przechowywania cebul zabezpieczymy je maksymalnie przed patogenami przed choćby chorobą szarej pleśni.

Termin zaprawiania cebul możemy zaplanować przed ich posadzeniem oraz po wykopaniu z gleby. Po wysuszeniu zaprawy ważne jest aby także przechowywać cebule odpowiednio - mieczyków, jaskru oraz nasion w przewiewnym i suchym pomieszczeniu, a bulw i cebul mięsistych w torfie, który uchroni je przed wysuszeniem.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska