Bielenie pni drzew w przedwiośniu

Przedwiośnie wraz z późnymi przymrozkami jest niebezpiecznym czasem nie tylko dla pąków, ale także dla kory grubszych konarów, których powierzchnia niebezpiecznie się nagrzewa w ciągu dnia. Nocą natomiast temperatura jest jeszcze bardzo niska co powoduje pęknięcia kory i powstania otwartych ran.

Sezon na malowanie pni drzew rozpoczyna się w grudniu, gdy temperatura jest jeszcze niska w ciągu dnia i nocy. Kończy się na przełomie lutego, marca -w zależności od pogody. Biały kolor wapna spowoduje iż temperatura tkanek roślinnych nie będzie taka duża, a powstałe rany staną się "bramą" dla patogenów.

Pęknięta kora u brzoskwini

Do zabezpieczania pni drzew owocowych stosujemy wapno palone w ilości 2kg/10l wody. Można także kupić specjalnie przygotowane wapno -dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Jego ilość i sposób przygotowania podaje producent.

Ponieważ takie wapno jest nie trwałe, zabieg należy powtarzać bądź dodatkowo zastosować kleistą zawiesinę z mąki pszennej.

Powszechnie uważa się każdą białą farbę do bielenia drzew możemy zastosować. Farby emulsyjnej możemy użyć tylko gdy jest ona bezołowiowa. W przeciwieństwie do wapna utrzymuje się długo, przez co szpeci drzewa w okresie wegetacji.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska