Działamy w sadzie także zimą.

Przyjęło się iż zimą ogrodnicy odpoczywają od wszelkich prac w ogrodzie i sadzie. Jest jednak kilka czynności, które możemy wykonać a nasze rośliny będą zdrowsze.

1. Pamiętamy o naszych sprzymierzeńcach -ptakach i jeżach. Dokarmiamy ptaki, takie jak sikorki, kosy i zięby, które w okresie zimy giną z braku pożywienia. Jeżą pozostawiamy stertę liści na niekoszonej łące, gdzie mogłyby przezimować.

2. Gdy tylko opadną liście zbieramy wszelkie oprzędy i złoża jaj oraz mumie, spalając je lub głęboko zakopując. Przy temperaturze około 5 st.C, wykonujemy oprysk Miedzianem. Wpływa to wszystko na ograniczenie pojawiania się szkodników i chorób, takich jak brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych.

3. Bielimy pnie drzew owocowych szczególnie w drugiej połowie zimy. Chroni to pnie i konary, przed długimi i głębokimi pęknięciami, które powstają podczas gwałtownych spadków temperatury.

4. Chronimy drzewka przed zwierzyną. Otaczamy pnie drzewek plastikową siatką, ewentualnie agrowłókniną lub grubym papierem, tekturą. Wokół pni odchwaszczamy glebę i okrywamy ją korą, zrębkami lub trocinami, aby nie zagnieździły się tam gryzonie podgryzające korzenie.

5. Bardziej doświadczeni ogrodnicy, najpóźniej początkiem stycznia tną pędy na zrazy do szczepienia.

6. Przycinamy rośliny sadownicze od drugiej połowy lutego. Zaczynamy od gatunków najbardziej wytrzymałych na mróz: jabłoni i porzeczek.

7. Przygotowujemy się do sezonu całą zimę. Czyścimy, ostrzymy i konserwujemy narzędzia jeszcze przed ich używaniem. Najlepiej także wcześniej zakupić ziemię, nawozy i ekologiczne środki ochrony roślin.

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik