Formowanie drzew owocowych w sadzie

Formowanie drzew nie musi być koniecznie związane z ich cięciem. Oto kilka sposobów "modelowania sylwetki" młodego drzewa, oraz tych nieco starszych osobników. Zarówno jabłonie, jak i czereśnie, brzoskwinie, czy nawet winogrona potrzebują ciętego odświeżenia.
Sad owocowy Sad owocowy

W naszym ogrodzie mogą znajdować się młode, posadzone jesienią drzewa, starsze z mocno zagęszczoną koroną oraz starsze osobniki, słabo owocujące. Każdy z nich będzie wymagać ciecia oraz formowania młodszych pędów.

Młode drzewka, jakie posadziliśmy zeszłej jesieni lub wiosną, przede wszystkim wymagają skrócenia pędów o 1/3 już na początku sezonu (marzec/ początek kwietnia bez względu na gatunek drzewa). Wspomaga to roślinę, która musi zregenerować bardzo silnie zredukowany system korzeniowy, a nadmierne ulistnienie transpiruje, a roślina nie pobiera tak dużej ilości wody.

Za to właśnie młode drzewa 2-3 lata po posadzeniu są najlepszym materiałem to formowania poprzez:
- naginanie pędów przy użyciu obciążników;
- naprowadzenie bardzo krótkich pędów, wyrastających pąków pędowych przez klamerki.

Kwiaty jabłoni Kwiaty jabłoni, www.moj-ogrodnik.pl



Regularność w pielęgnacji

Starsze drzewa warto ciąć regularnie, tak aby ukształtować szeroką i regularną koronę. Cięcie pędów korygujące wykonujemy wczesną wiosną dla drzew ziarnkowych, a po zbiorze owoców dla drzew pestkowych i zwracamy uwagę na:
- przemarznięte i suche pędy;
- gałęzie odchodzące pod kątem ostrym, które mogą być konkurencją dla naszego pędu przewodniego w szczególności u jego podstawy;
- pędy konkurencyjne osłabiające szkielet naszej korony;
- dzikie odrosty podkładki na której szczepiona jest odmiana szlachetna;
- krzyżujące się gałęzie;
- pędy rosnące do wnętrza korony drzewa, zmniejszają dostępność światła i powietrza do środka korony co także zwiększa wilgotność.

Intensywne cięcie pobudza roślinę do wytwarzania "wilków" - młodych pędów które nie produkują kwiatów, a więc są dla sadownika zbędne. Należy je regularnie usuwać jeszcze przed zbiorem owoców w środku lata. Cięcie to prześwietla koronę zabarwiając owoce.

odpady w ogrodzie? Nie z cięcia ... odpady w ogrodzie? Nie z cięcia ...

Inne zabiegi pielęgnacyjne w sadzie:

Możemy także stosować następujące czynności redukujące wzrost pędów:
Nacinanie kory 0,5cm nad pąkiem, którego chcemy pobudzić do wzrostu, lub od dołu jeśli będziemy go osłabiać
Przywiązanie do rusztowania aby nadać pędom i koronie dany kształt. Bardzo popularne przy formowaniu grusz w płaszczyźnie
Obrączkowanie pędów u jego podstawy aby zmusić do owocowania, gdyż substancje pokarmowe zostają powyżej nacięcia.
Uszczykiwanie pąków usuwa powstający pęd lub zmusza do rozkrzewienia.

Starsze drzewa, mocno zaniedbane wymagają intensywnych prac rozłożonych w czasie. Ważne iż równocześnie regularnie pielęgnujemy drzewo -nawozimy i podlewamy.

Pierwszym cięciem jest usuwanie martwych pędów oraz prześwietlenie korony. Jeśli musimy silnie zredukować grube konary zróbmy to w ciągu kilku aby roślina zdążyła wytworzyć nowe. Za każdym razem duże rany zasmarujmy maścią ogrodniczą z fungicydem.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska