Kiedy możesz się pozbyć drzewa owocowego z sadu?

Stare drzewa owocowe są piękną pamiątką po minionych latach intensywnego zbioru owoców i cięć. Mogą jednak stać się źródłem infekcji dla sąsiednich młodych drzew, więc warto odmładzać stare sady regularnie co kilka lat. Jeżeli macie wątpliwości, jak rozpoznać chorobę i które drzewa możecie bez urzędowej ingerencji wyciąć, przeczytacie tej artykuł.
jak wycinać drzewo owocowe? Jak wycinać drzewo owocowe?
W jakich miesiącach można wycinać owocówki? W jakich miesiącach można wycinać owocówki?
Nie wycinaj drzew w ogrodzie Nie wycinaj drzew w ogrodzie

Sad jest terenem, gdzie uprawiamy drzewa owocowe oraz krzewy. Wykonujemy już bądź powinniśmy na nich wykonywać regularne cięcie konarów i pni oraz redukować ilość jednorocznych "wilków" i wieloletnich gałęzi. Sprawia to, iż roślina intensywnie rośnie i owocuje, jednocześnie starzejąc się zmniejsza swój plon. Z tego powodu sad należy odmładzać, wycinając najsłabsze i najstarsze drzewa oraz sadząc nowe.

Kwestie prawne a sad?

Pozwolenie na wycinkę drzew, które sami posadziliśmy dotyczy gatunków ozdobnych, a nie drzew i krzewów owocowych. Jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie i brzoskwinie, także orzecha włoskiego możemy ściąć w każdej chwili bez względu na wiek i wielkość drzewa, dotyczy to także krzewów owocowych.

Kiedy ścinać?

Nie ma konkretnego terminu na całkowite ścięcie drzewa. Choć warto zwrócić uwagę na wiosenne prace związane z cięciem i sadzeniem nowych gatunków. Dlatego przedwiośnie jest najlepszym terminem. Oprócz usunięcia części nadziemnej należy usunąć główny korzeń. Bez oczyszczenia terenu z silnych pozostałości korzenia, niestety gleba będzie długo zbita, więc nie zdatna do rozwinięcia nowych, młodych i wiotkich korzeni nowego drzewa.

Diagnoza na ścinanie drzew

Oznaką silnego porażenia grzybem całego drzewostanu są huby pojawiające się na konarach. Są niestety oznaką iż roślina choruje już kilka lat. Patogen rozprzestrzenia się i dostaje do drzewa przez korzenie, tak więc wszelkie jego owocniki (huby) są podstawą do szybkiego usunięcia, a drewno do spalenia.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska