Opuchlak zjada różanecznik

Zauważyłeś na różanecznikach wycięcia, uszkodzenia liści? Roślina zaczyna więdnąć i nie rośnie? To znak iż różanecznika zaatakował opuchlak truskawkowiec.
Wygryzione liście różanecznika Wygryzione liście różanecznika
Larwy opuchlaka Larwy opuchlaka
Opuchlak truskawkowiec Opuchlak truskawkowiec

Objawy występowania szkodnika:

Opuchlak atakuje wiele roślin w ogrodzie: różaneczniki, azalie, ligustr, hortensje, drzewa owocowe, maliny, truskawki -ich liście podgryzane są przez chrząszcze, a miejsca uszkodzeń mogą być miejscem wtórnego zaatakowania rośliny przez patogeny chorobotwórcze. Dorosły osobnik (chrząszcz) wygryza tzw. żer zatokowy, wgryzając się od brzegu blaszki liściowej w jej głąb.

Objawem obecności opuchlaka truskawkowca jest także "więdnący" pokrój oraz słabe przyrosty, ponieważ w podłożu roślin doniczkowych czy w glebie żerują białe larwy. Podgryzają one korzenie roślin osłabiając siłę pobierania wody i składników pokarmowych.

Rozwój szkodnika

W ciągu roku powstaje tylko 1 pokolenie.

Zimuje postać larwy -biała, pulchna dł. 7-12 mm. Preferuje podłoże roślin doniczkowych, ale można znaleźć je także w gruncie. Podgryza korzenie i szyjkę korzeniową, może także atakować bulwy i cebule.
W maju z gruntu czy podłoża wydostają się czarne, z charakterystycznym ryjkiem chrząszcze, które wygryzają nocą liście. Jesienią (sierpień) składają jaja w glebie i powstają larwy.

Zwalczanie opuchlaka:

-przy sadzeniu roślin doniczkowych, oglądnij dobrze korzenie, czy nie widać białych larw
-w miesiącach letnich, przy występowaniu chrząszczy, rozłóż płachtę pod roślinę i wieczorem lub wczesnym rankiem strzepuj liście rośliny. Zbierz płachtę i usuń mechanicznie ewentualne opuchlaki
-stosuj preparaty z pasożytniczymi nicieniami oraz mikroorganizmami, zwiększającymi żyzność gleby, stymulującymi wzrost korzeni.Autor: Redakcja Mój Ogrodnik