Planujemy zakupy

Koniec stycznia i początek lutego to doskonały czas na planowanie prac wiosennych i nie tylko. W lutym możemy zacząć wysiewać nasiona kwiatów i warzyw, czy sadzić cebule do donic. W tym celu będziemy potrzebować jednak wielu rzeczy, a warto się wcześniej zastanowić bo będzie nam potrzebne.

Czas planowania

Dobrze jest czasem wszystko zaplanować gdy jest jeszcze na to czas. Zimą niewiele jest do zrobienia, szczególnie gdy śnieg jeszcze leży, a powietrze jest wilgotne. Dlatego warto zastanowić się co będziemy uprawiać w ogrodzie w tym roku (jakie kwiaty i warzywa), czy zaplanujemy nowy zakątek w ogrodzie oraz czy posadzimy nowe kompozycje w domu (na przykład w związku ze świętami wielkanocnymi).

Fani wysiewu własnych roślin już powinni wiedzieć które gatunki nasion kupić. Wschody niektórych roślin trwają długo -do kilkunastu dni, a i rozwój młodej rośliny nie jest szybki. Tak więc do produkcji własnej rozsady musimy zakupić materiał siewny (nasiona szczególnie warzyw, gdyż producent selekcjonuje i często zaprawia przeciwko patogenom), doniczki lub szklarenki oraz podłoże. Ważne aby to ostatnie było dobrej jakości, najlepiej specjalnie przygotowane pod uprawę rozsady.

Test nasion

Przygotowania do tworzenia własnej kompozycji z cebul kwiatowych rozpoczynamy minimum sześć tygodni przed planowanym terminem zakwitnięcia roślin. Warto jednak posadzić je troszkę wcześniej, gdyż wyrośnięte tulipany czy narcyzy możemy hartować aby za wcześnie nie zakwitły, jednak sztucznie nie przyspieszymy ich wzrostu.

Donice pod kompozycje z cebul najlepiej aby były głębokie, cebule muszą mieć odpowiednią ilość wilgoci, a przy tym możemy dosadzać primule lub inne wiosenne kwiaty.

Pędzenie cebul w warunkach domowych

Autor: Beata Dulko-Kaszowska