Rozsada - czas na produkcję i wysiew

Sposobem na udane plony jest nie tylko kupowanie dobrych nasion, ale także własna produkcja roślin. Prowadzenie tzw. rozsady zakupionych wcześniej warzyw jest bardzo przydatne - czasem daje lepsze efekty od nowych nasion. Wszystko zależy od ilości wolnego czasu i miejsca, jakim dysponujemy.

W specjalistycznych sklepach ogrodniczych, oprócz wstępnie selekcjonowanych nasion, dostępne są także nasiona otoczkowane preparatami grzybobójczymi, oraz taśmy i tektury z nasionami w konkretnym rozstawie. Dzięki takiemu systemowi ilość zabiegów pielęgnacyjnych zmniejsza się podstawowego do podlewania oraz wstępnego pielenia. Siła kiełek pozostaje tak samo duża. Na rynku ogrodniczym najpopularniejsze pozostają saszetki z nasionami tylko wstępnie selekcjonowanymi, które używamy do bezpośredniego wysiewu w glebę bądź produkcji rozsady na naszym parapecie okiennym.

Trwałość materiału siewnego zależy głownie od gatunku rośliny (dla większości warzyw wynosi on od trzech do pięciu lat) oraz sposobu przechowywania. Niezużyte nasiona najlepiej jest umieścić suchym miejscu o temperaturze pokojowej. Po dłuższym czasie, by mieć pewność, że warto wysiać starsze nasiona, wykonajmy test kiełkowania: na talerzu przykrytym wilgotnym ręcznikiem wysypmy nasiona i przykryjmy je folią.
Jeśli:
- duża większość skiełkuje - materiał jest jeszcze bardzo dobrej jakości,
- gdy więcej niż połowa - warto wciąż wysiewać, ale nasiona muszą być usadowione głębiej w podłożu;
- mniej niż 50% wykiełkuje - lepiej kupić nowe.

Różnica między bezpośrednim wysianiem do gleby nasion a produkcją rozsady wiąże się z czasem kiełkowania i wschodów nasion oraz plonowania roślin. Doświadczeni ogrodnicy bardzo chętnie wykonują rozsadę wszystkich roślin, które należałoby pikować (wszystkie ciepłolubne) dla lepszego ukształtowania systemu korzeniowego.

Ponadto, takie gatunki nie znoszą przymrozków, więc nie posadzimy ich wcześniej niż w maju - co i tak wiąże się często z okrywaniem w chłodniejsze noce.

Siła kiełkowania nasion w glebie jest taka sama jak przy produkcji rozsady, lecz warunki klimatyczne (niska temperatura, która się waha w ciągu dnia i nocy oraz mniejsza wilgotność, czasem także możliwość wypłukania przez deszcz w głąb podłoża), sprawiają, iż czas kiełkowania wydłuża się średnio do 15 dni! Aby uzyskać wysokość siewki i rośliny z dwoma liśćmi właściwymi musimy poczekać następne dwa tygodnia. Wtedy cały okres aż do zbiorów wydłuża się do miesiąca.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko-Kaszowska