Termin nawożenia

Nawożenie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jakie wykonujemy dla roślin jednorocznych i wieloletnich. Nie tylko ilość wprowadzanych składników pokarmowych jest ważna ale czas wykonywania nawożenia, gdyż wpływa znacząco na właściwe zimowanie i wzrost w przyszłym sezonie.
Piękna rabata Piękna rabata

Nawożenie roślin jest bardzo ważne dla roślin jednorocznych, w szczególności warzyw, z których chcemy uzyskać wysoki plon oraz ze względu na ich ciągły wzrost w sezonie. Usuwając je z grządki zabieramy wszystkie pierwiastki jakie tkanki roślin zawierają.

Przy roślinach wieloletnich problem jest mniejszy, gdyż drzewa i krzewy posiadają silny system korzeniowy i potrafią ze znacznej powierzchni pobrać pierwiastki. Dodatkowo gatunki liściaste oddają związki mineralne gdy rozkładane są ich opadłe liście.
Pomimo to dla prawidłowego wzrostu zalecane jest nawożenie większych drzew i krzewów co kilka lat bądź ściółkowanie korzeni.

Podstawowym terminem pierwszego nawożenia jest rozpoczęcie wegetacji. Dla bezpieczeństwa (aby nie doszło do przemrożenia pękających pąków późno wiosennymi przymrozkami) jest to okres połowy kwietnia, początek maja. Stosujemy nawozy z dużą zawartością azotu. Wpływa on znacząco na wzrost rośliny oraz jej plonowanie.
Ważne jednak aby zakończyć wprowadzanie tego pierwiastka końcem lipca, gdyż może on niebezpiecznie wydłużyć okres wegetacji (dlatego bardzo niebezpieczne jest nieumiejętne stosowanie nawozów o przedłużonym działaniu), a tkanki roślin nie zdrewnieją i będą przemrożone zimą.

W sierpniu do połowy października stosujemy nawozy fosforowe i potasowe (jak więcej w popiele drzewnym).

Inna sytuacja jest przy roślinach jednorocznych -ich wzrost jest ciągły więc bez żadnych przeszkód możemy je dokarmiać rozłożonym kompostem.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska