Uprawa pietruszki w przydomowym gruncie

Pietruszka, zaraz po marchwi, jest najczęściej uprawianym warzywem w polskich ogrodach. Możemy w nim wyróżnić dwie części użytkowe: korzeniową i nadziemną. Dzięki zawartości olejków eterycznych potrawy z pietruszką mają specyficzny smak i zapach, a samo warzywo pobudza trawienie. W roślinie możemy znaleźć witaminę A i C a także wapń i żelazo. Uprawa jest banalnie prosta.
Upraw pietruszki przy klasztorze (Stoczek) Upraw pietruszki przy klasztorze (Stoczek)

Pietruszka w uprawie jest bardzo wytrzymała na przymrozki, a niektóre z odmian mogą zimować w gruncie. Roślina potrzebuje gleb żyznych, próchniczych i nie podmokłych. Podobnie jak marchew, pietruszkę siejemy na drugi rok po oborniku.

Ze względu na zastosowanie późniejsze warzywa możemy rozróżnić dwa terminy siania:

Pietruszkę korzeniową siejemy w końcu marca do połowy kwietnia w rzędach 20-30 cm na głębokości 1-1,5cm. Przerywamy ją, aby pojedynkować korzenie, a także pielimy ze spulchnianiem gleby.

Pietruszkę naciową natomiast siejemy w lipcu, a po wzejściu, gdy jest zbyt gęsto, przerywamy. Przed zimą okrywamy zagon słomą lub liśćmi przed zbyt silnymi przymrozkami, a wcześniej ścinamy nać.

Zbiór pietruszki korzeniowej następuje końcem października. Podobnie jak dla marchwi, ogromnym zagrożeniem dla pietruszki są nornice. Nie należy ich jednak zabijać, a tylko straszyć, by przeszły w inne miejsce ogrodu.

Tekst i zdjęcia: Redakcja