Wieloletnie szałwie w ogrodzie i kuchni

Szałwia to gatunek ziół uprawianych głównie w ogrodach, także jako rośliny dekoracyjne dzięki zastosowaniu kilku odmian o barwnych liściach. Jednak ich dodatkową zaletą jest ochrona przed szkodnikami. Razem z lawendą odstrasza nawet mole.
Szałwia lekarska 'Purpurascens' Szałwia lekarska 'Purpurascens'


Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to gatunek śródziemnomorskiej rośliny wieloletniej osiągającej od 20 do 70cm wysokości. Tworzy zdrewniałe pędy oraz długoogonkowe, jajowate liście pokryte włoskami. Jej naturalnym stanowiskiem są skaliste, pagórkowate i suche zbocza.
Szałwia lekarska tworzy dekoracyjne kwiatostany (charakterystyczne dla rodziny wargowatych) koloru niebieskofioletowego, jasnoróżowego lub białego. Kwitnie w maju i czerwcu oraz często odwiedzana jest przez pszczoły i trzmiele.

Warunki uprawy:

Światło: pełne nasłonecznienie lub półcień
Gleba: lekko przepuszczalna gdyż szybko gnije z nadmiaru wody
Temperatura: roślina ciepłolubna

W kuchni szałwia nie jest bardzo popularna, jednak z powodzeniem używać ją można używać do doprawiania tłustych mięs i ryb gdyż reguluję pracę jelit i całego układu trawiennego. Poprawia smak sałatek oraz kiszonych ogórków (używamy do kiszenia). Ponadto wraz z lawendą odstrasza mole.

Szałwia lekarska 'Tricolor' Szałwia lekarska 'Tricolor'
Szałwia lekarska 'Icterina' Szałwia lekarska 'Icterina'

W ogrodzie możemy uprawiać kilka ozdobnych odmian szałwii lekarskiej: purpurową, trójkolorową i żółto obrzeżoną. Ich wybarwienie uzależnione jest od nasłonecznienia, wiec najlepiej sadźmy je w pełnym słońcu. Jako rośliny wieloletnie dokarmiamy je kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem (ewentualnie podlewamy rozwodnionym) oraz okrywamy na czas zimy. Wiosną, gdy zauważymy, iż roślina puszcza nowe liście, możemy ją odmłodzić przycinając nisko lub pozostawić pędy do wykonania sadzonek późnym latem.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu