Wykonujemy sadzonki pelargonii

Już w styczniu warto pomyśleć o ogrodzie, rozmnażając nasze rośliny. Jedną z najbardziej popularnych roślin balkonowych, które przechowujemy zimą w domu jest pelargonia. Ścinając pędy odmładzamy roślinę i pobudzamy ją do wzrostu. Uzyskamy także wiele młodych roślin.
Sadzonkowanie pelargoni Sadzonkowanie pelargoni

Sadzonkowanie to bardzo prosty sposób rozmnażania roślin, nie tylko dla profesjonalistów, ale także amatorów. W ten sposób możemy rozmnażać większość roślin o pędach zielnych, pół zdrewniałych i zdrewniałych.

Pelargonie, które zimują w chłodniejszych pomieszczeniach domu, przenosimy początkiem stycznia na nieco cieplejszy i dobrze oświetlony parapet. Podlewamy częściej i nawozimy połową zalecanej dawki płynnego nawozu. Stworzy to warunki do rozwoju młodych pędów, z których uzyskamy sadzonki.

Gdy pędy osiągną grubość ołówka, tniemy je pod węzłem (miejscem gdzie wyrasta liść lub pąki). Od góry także skracamy nadmiar liści i pęd -cała sadzonka niech osiągnie długość max. 10cm.

Podłoże, w jakim umieścimy sadzonki to mieszanka dobrej jakości ziemi (lub odkwaszonego torfu) z piaskiem w stosunku 1:3. Warto zamaczać końcówki sadzonek w ukorzeniaczu przeznaczonym dla roślin zielnych.

Zobacz także film:Redakcja Mój Ogrodnik