Zasady pielęgnacji traw

Jakie wymagania mają trawy? Jak przygotować podłoże pod te rośliny?
Imperata cylindryczna Imperata cylindryczna


Trawy to bardzo bogata rodzina wiechlinowatych -roślin zajmujących stanowiska od podmokłych i wilgotnych nabrzeży jezior po suche tereny górskie. Dlatego tak ważne jest aby poznać wcześniej wymagania rośliny jaką chcemy posadzić.

Oto podstawowe wiadomości o pielęgnacji traw:

Przygotowanie podłoża pod trawy

Podłoże do którego posadzimy należy dobrze spulchnić i wzbogacić odpowiednio torfem, kompostem, przekompostowanym obornikiem lub rozluźnić piaskiem. Bardzo ważne aby gleba została bardzo dobrze odchwaszczona.

Gatunki rosnące na glebach piaszczystych:
-Kostrzewa sina i Kostrzewa owcza
-Perłówka orzęsiona
-Piórkówka wschodnia
-Szczotlicha siwa
-Spartina preriowa

Pielęgnacja w ciągu sezonu wegetacyjnego

Wiosną trawy, których pędy i liście obumierają zimą przycinamy około 15 cm nad ziemią, najlepiej w kwietniu gdy młode zawiązki liści będą się ukazywać. Gatunki zimotrwałe warto oglądnąć i usunąć obumarłe części. W maju możemy nawieźć roślinę najlepiej nawozami długo działającymi, które nie pobudzą traw do nadmiernego wzrostu.

Latem w miarę potrzeby nawadniamy rośliny i zaczynamy usuwać przekwitnięte kwiatostany, aby nie doprowadzić do nadmiernego zachwaszczenia rabat. Bardzo ekspansywne pod tym względem są na przykład kostrzewy, czy piórkówka japońska.

Przed zimą pamiętamy o zabezpieczeniu roślin, które posadziliśmy w tym roku (lepszą mrozoodporność nabędą od przyszłego roku). Możemy to zrobić wykorzystując opadłe liście lub gałązki igliwia. Rośliny, które nie zimują w polskich warunkach klimatycznych, należy wykopać i przenieść do nieogrzewanej, jasnej piwnicy.

Gatunki takie jak na przykład miskant chiński -którego nadziemna część obumiera, a więc jest wycinana na wiosnę, jeszcze zimą związujemy tworząc chochoł. Tak przygotowana roślina nie będzie się załamywać pod ciężarem śniegu, zabezpieczy korzenie przez mrozem, a wiosną ułatwi wycinanie.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska