Żywopłot z żywotnika: jakie odmiany i jakie warunki?

Thuja to najpopularniejszy gatunek rośliny żywopłotowej, iglastej stosowany zarówno w szpalerach formalnych jak i pół-formalnych (subiektywnych). Rozmaitość odmian daje możliwości także wyboru koloru. Tutaj dowiesz się tego, co najważniejsze w uprawie thuji.
Kunsztowny żywopłot to nie lada ozdoba Kunsztowny żywopłot to nie lada ozdoba dla ogrodu

Krzewiaste rośliny żywopłotowe to odmiany głównie żywotnika zachodniego Thuja occidentalis, pochodzącego z Ameryki Północnej i Azji.

Warunki uprawy:

Gleba: Żyzna, lekko kwaśna, przepuszczalna, wilgotność dostatecznie stała, znoszą okresowe podtopienia
Nasłonecznienie: pełne słońce, w półcieniu i cieniu gorzej rośnie i się nie zagęszcza. Odmiany o jaśniejszym wybarwieniu (złote) wymagają więcej światła.
Stanowisko: ciepłe, najlepiej osłonięte gdyż nie lubi żywotnik silnych wiatrów. Roślina ukorzeniona jest mrozoodporna

Termin sadzenia: październik (możliwość przemarznięcia i nieukorzenienia przy późniejszym terminie) wczesna wiosna (kwiecień -wymuszone podlewanie)

Rośliny ropane Rośliny ropane

Planujemy żywopłot...

Żywotnik zachodni jest doskonałą rośliną żywopłotową dzięki dużej regeneracji po przycięciu. Także porównując inne gatunki iglaste, bardzo dobrze przyjmują się rośliny kopane, z tzw. gołym korzeniem, których cena jest o wiele niższa niż tych uprawianych w pojemniku.
Przygotowując miejsce należy zadbać o podłoże, wymieniając go częściowo (podłożem do iglaków) lub wzbogacając ziemię o kwaśny torf (na glebach lekkich) czy rozluźniając piaskiem i torfem (na glebach ciężkich).

Odmiany żywotnika zachodniego, z którego wyrośnie wysoki szpaler:

Thuja occ. 'Brabant' -roślina może dorosnąć nawet do około 6m wysokości. Przy regularnym cięciu stworzy wysoki, regularny żywopłot o bardzo zwartej bryle. To tą odmianę kupimy z gołym korzeniem jesienią i wiosną (rozstawa w rzędzie 50-70cm)

Thuja occ. 'Smaragd' -docelowo roślina dorasta do około 4m wysokości, ale tworzy stożkową koronę o intensywnej zielonej barwie igieł. Nie przebarwia się zimą na brązowo. Bardzo popularna odmiana ozdobna (kupimy w balocie roślinę jesienią i zimą). Tworząc żywopłot subiektywny rośliny posadźmy co 1m, przy gęściejszym sadzeniu żywopłot szybciej się zagęści, a rośliny zazębią się od dołu.

Thuja occ. 'Holmstrup' -forma stożkowa o "skręconych" pędach, przez co igły są gęsto ułożone. Dorasta do około 4m wysokości. Rozstawa w żywopłocie gęstym 50cm.

Wyobraź sobie przepiękny żywopłot ... Wyobraź sobie przepiękny żywopłot ...

Odmiany złote żywotnika:

Thuja occ. 'Reingold' -stożkowa forma o złotożółtych igłach (różowo podbarwiona czasem młoda sadzonka) osiąga 1-2m wysokości. Rozstawa 70cm-1m

Thuja occ. 'Aurescens' -wysoki krzew, który może osiągnąć nawet 10m wysokości. Charakteryzuje się stożkowym pokrojem, a jego młode pędy są złotawe.

Thuja occ. 'Yellow Ribon' -najjaśniejsza odmiana żywotnika o krzaczastym pokroju. Rozstawa 50-70cm w gęstym żywopłocie.

Thuja occ. 'Europe Gold' -forma gęsto stożkowa, wolnorosnąca (maks. 5m przy czym po 10latach osiągnie 2m wysokości)

Odmiany kuliste o niskiej wysokości:

Thuja occ. 'Danica' -maksymalna wysokość 1m, bez cięcia uzyskujemy formę regularnej kuli o ładnej zieleni igieł.

Thuja occ. 'Hoseri' - odmian niższa od 'Danica' oraz o ciemniejszym wybarwieniu igieł.

Thuja occ. 'Golden Globe' -odmiana kulista o złotawych łuskach igieł. Dorasta do 1m wysokości i średnicy.

W pierwszym roku po posadzeniu, rośliny kopane należy przyciąć aby obniżyć procesy transpiracji, które mogą roślinę zabić. W późniejszych latach odmiany wysokie tniemy na wysokość docelową żywopłotu oraz regulujemy szerokość (wiosną, ostatecznie końcem sierpnia).

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu
Przeczytaj więcej o GLEBIE