Romantyczne dzieło na bruku, ale z płytki

Malarstwo Francisco Goi, hiszpańskiego artysty tzw. złotego wieku, odcisnęło się na stałe w historii sztuki i stanowiło inspirację dla późniejszych twórców – romantyków i impresjonistów. Dzisiaj możemy także przy budowie nawierzchni bruku inspirować się sztuką - łączyć pozornie sprzeczną tradycję klasycyzmu z romantycznym rozumieniem świata.
W sztuce i nawierzchni najważniejsza jest ... barwa W sztuce i nawierzchni najważniejsza jest ... barwa

Klasycystyczno-romantyczna wariacja na bruku przed domem? Dzisiaj możesz tak zaplanować swój ogród, by nawet betonowe elementu były kolorystyczna inspiracją i dopełnieniem roślin.

Kostka o znamiennej nazwie Goya to - jak podaje producent AWBUD - połączenie klasycznej prostoty formy z iście romantyczną kolorystyką utrzymaną w odcieniach ceglanej czerwieni oraz ciepłych brązów. Dzięki swojej niejednolitej kolorystycznie powierzchni taki bruk tworzy niepowtarzalny obraz, przypominający impresjonistyczne dzieło wychodzące spod pędzla artysty „kostka po kostce”. Rozmyte kontury tworzą fantazyjny, nieostry obraz sprzyjający różnorodności wrażeń estetycznych. Surowość formy w połączeniu z bogactwem koloru wydobywa naturalny urok kostki kontrastujący z zielenią trawy. Bruk o takich kolorach ułożony w ogrodzie, na ścieżce czy tarasie będzie "prowokować artystyczne uniesienia i zachwyci pięknem kolorów zainspirowanych otaczającą przyrodą. Poza tym wprowadzi w ogrodzie klimat harmonii odpowiedni dla chwil wypoczynku na łonie natury" - jak zachwala producent.

Najważniejsza w tworzeniu - nieskrępowana wizja artysty = ogrodnika

Unikalna, niejednorodna kolorystycznie powierzchnia zaklęta w formie kwadratu kostki Melanż firmy AWBUD stwarza wiele możliwości ułożenia. Wybierając kostkę Goya mamy szansę odkryć w sobie inwencję twórczą i zaaranżować unikalną kompozycję, która nie tylko będzie się doskonale prezentować, lecz przede wszystkim będzie pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Idealnie kwadratowa kostka sprawdzi się zarówno na reprezentacyjnych traktach wokół domu, jak i na podjazdach dla samochodów. Bruk z tej serii powstaje z najwyższej jakości kruszyw, a dzięki zaawansowanemu technologicznie procesowi nabiera wysokiej trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne, dlatego znakomicie ozdobi zadaszone tarasy, ale także patio lub drogi dojazdowe. „Pamiętajmy jednak, że aby stworzyć spójną kolorystycznie kompozycję z bruku typu Melanż, kostki z palety należy wybierać pionowo.” – radzi Sławomir Kowina, ekspert z firmy AWBUD.

Ważna praktyka

Wybierając kostkę brukową kierujemy się nie tylko wzornictwem i estetyką, ale także funkcjonalnością. Bruk to inwestycja na lata, dlatego też zależy nam, aby był on elegancki, a także by przetrwał w nienaruszonym stanie przez długi czas. Czy w projektowaniu Waszego ogrodu ważniejsza jest funkcjonalność, czy kolory i styl? Zapraszamy do komentowania.

*** Goya z serii Exclusive Melanż
Grubość 6 cm, wymiary: 20 x 20 cm, cena brutto: 59,66/m2
Produkcja Wyrobów Betonowych AWBUD, Fugasówka/Zawiercie