Tandem sztuki i funkcjonalności, czyli jak projektować

Trafnie zaprojektowany ogród to dzieło sztuki, które możemy podziwiać co dnia i jednocześnie urokliwe zacisze, stworzone według indywidualnych upodobań. Jak sprawić by architektura ogrodu stanowiła harmonijną całość łączącą wyczucie smaku i funkcjonalność? Wskazówek na temat przygotowania projektu i wyboru nawierzchni ogrodowej udzielają projektanci firmy AWBUD.
Jakie mamy potrzeby ogrodowe? Jakie mamy potrzeby ogrodowe?
Wielkie kompleksy ogrodowe Wielkie kompleksy ogrodowe
Ogród w dobrym klimacie Ogród w dobrym klimacie

Ogród „szyty na miarę”

Projektowanie przestrzeni ogrodowej może okazać się zadaniem nie tylko łatwym, ale i pasjonującym. Na początku powinniśmy jasno określić, jakich wrażeń estetycznych oczekujemy od ogrodu. Moda i wzornictwo zmieniają się w zawrotnym tempie, nie każdy trend będzie również pasował do charakteru zabudowy. Aby odnaleźć się w meandrach architektury krajobrazu warto zasięgnąć porady u profesjonalistów, którzy pomogą nam ustalić nasze potrzeby oraz naszkicować plan działania. Aby rozpocząć pracę nad projektem potrzebujemy mapy terenu w skali 1:500 wraz z rzutem budynku.

"Stylistyka ogrodu musi być dostosowana do architektury domu oraz osobowości klienta. Inaczej urządzimy ogród dla amatora ogrodnictwa, a w zupełnie inny sposób dla osób lubujących się w minimalizmie jeśli chodzi o ogrodową zieleń". – mówi Sławomir Kowina, architekt krajobrazu z firmy AWBUD. Wymagania estetyczne muszą iść w parze przede wszystkim z możliwościami technicznymi powierzchni. Mały przydomowy ogródek urządzimy inaczej, niż przestronną działkę, jednak efekt wizualny w obu przypadkach może zachwycać zacisznym urokiem przyrody.

Projekt jest przelaniem na papier wszystkich naszych wizji i pomysłów przytemperowanych przez racjonalną kalkulację wynikającą z możliwości posesji. W poszukiwaniu stylu nie powinniśmy zapominać, że czarowny ogród ma stanowić dla nas pełną komfortu oazę, w której rodzinny odpoczynek postawiony zostanie na piedestale. W tym momencie warto się zastanowić nad praktyczną stroną zagospodarowania terenu. Jak mówi Katarzyna Szafraniec, ekspert firmy AWBUD - "Pytań jest wiele: czy potrzebne jest miejsce na parking, którą część ogrodu przewidujemy na odpoczynek, uwzględniając m.in. nasłonecznienie, jak z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności poprowadzić ciągi komunikacyjne."

POTRZEBY

Niezwykle istotne jest dostosowanie rozkładu posesji do potrzeb poszczególnych domowników. W układzie nawierzchni należy wziąć pod uwagę przestrzeń rekreacyjną oraz wypoczynkową, miejsce dla dzieci, może to być mały plac zabaw, boisko do
gry w koszykówkę lub też zaciszną altankę dla bibliofila. Gdy jasno określimy nasze priorytety, można przystąpić do tworzenia koncepcji zagospodarowania terenu.

I. Podczas projektowania architekci biorą pod uwagę podkład, elementy istniejące, infrastrukturę, nawierzchnie, małą architekturę, a na końcu planują zieleń. W momencie wyrysowywania nawierzchni, architekci nanoszą na plan elementy wymagające wykopów ziemnych. Będą to wszelkiego rodzaju stawy, oczka wodne, źródełka, które mogą stać się stylowym motywem łączącym elegancję bruku z naturalnością wody.

II. Kolejnym etapem jest rozlokowanie altanek lub pergoli. Ich układ powinien być czytelny i uporządkowany. Wrażenie bałaganu może zmniejszyć optycznie nawet działkę o większych rozmiarach, a co dopiero mały, przytulny ogródek.

III. Ponadczasowy i indywidualny styl

Początkiem projektowania samej nawierzchni wokół domu jest wybór odpowiedniej faktury kostki brukowej. Decydując się na bruk obijany, standardowy, płukany lub melanż wybieramy jednocześnie styl i nastrój, jaki zaczaruje naszą ogrodową przestrzeń. Powinniśmy w tym względzie kierować się przede wszystkim charakterem domu.

KLASYKA

"Do klasycznych domków jednorodzinnych zawsze idealne będą kostki z linii Exclusive Melanż firmy AWBUD. Zarówno Rembrandt, jak i Rubens potrafią nadać otoczeniu indywidualności poprzez swoje niespotykane tonacje barw. Podobną ekspresję mają w sobie kostki melanż z linii jesiennej – gołębia, kasztanowa, safari i piasek pustyni. Dzięki nim do ogrodu wkracza przypływ wyjątkowego ciepła" – podpowiada Katarzyna Szafraniec, architekt AWBUD.

NOWOCZESNOŚĆ

W przypadku domów nowoczesnych, w których widoczne są elementy konstrukcji stalowych czy powierzchnie oszklone, efekt harmonii osiągniemy, wybierając bruk powstający w procesie wypłukiwania. "Taką propozycję stanowi ekskluzywna Afrodyta marki AWBUD, imitująca naturalny kamień. Osoby odważne, lubujące się w swoistej żonglerce stylami, mogą przełamać chłód oraz minimalizm domu i pokusić się o dobranie do nowoczesnej zabudowy nawierzchni postarzanej. W ofercie firmy AWBUD mamy do wyboru aż siedem rodzajów kostek z linii Exclusive, szlachetne antyczne. Przywołujący na myśl starodawną mapę Europy – bruk Marsylia i Normandia, harmonijnie połączą oba style." – radzi Katarzyna Szafraniec, projektant współpracujący z firmą AWBUD.

TRADYCJA

Tradycjonalistom poleca się perfekcyjne kompozycje nawierzchni postarzanej z domem w klimacie rustykalnym. Powstanie wówczas obraz, na którym starobruk łączy się z drewnem domu i ciepłem roślin, tworząc przytulną atmosferę i spójną stylistykę skupiającą w sobie zabytkowość i historię.
Krajobraz idealnie kolorowy

IV. Barwy, barwy, kolory ...

Po wyborze faktury bruku, następuje spotkanie z barwnym światem nawierzchni. Producenci wychodzą tutaj naprzeciw najśmielszym oczekiwaniom klientów. Kolorystyka kostek z roku na rok nabiera subtelności, idealnie odpowiadając palecie barw matki natury. Jednocześnie odpowiedni wybór w tym względzie staje się nie lada wyzwaniem. Zestawiając ze sobą kolory, powinniśmy pamiętać o zasadzie wzajemnego uzupełniania się odcieni lub przeciwnie, zamierzonego kontrastu. Chcąc uzyskać harmonijny efekt, należy aranżować barwy bruku w zgodzie z zewnętrznym designem domu, tj. dachem, jeśli jest widoczny, stolarką okienną lub elewacją budynku.

V. Perfekcja w doborze parametrów nawierzchni

Wizjonerskie, przestrzenne spojrzenie na nasz wymarzony ogród musi się spotkać z chwilą refleksji nad wymiarami kostki brukowej, które będą dostosowane do naszych potrzeb. Grubość bruku dobieramy zawsze w zależności od natężenia ruchu i obciążeń, jakie będą na niego działały.

VI. ROBOCIZNA

Praca koncepcyjna związana z aranżacją ogrodu wstępnie kończy się wraz z wejściem na posesję zespołu fachowych wykonawców, których zadaniem jest ułożenie nawierzchni. Na tym etapie niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża, na którym będziemy układali kostkę. Najpierw musimy wykonać korytowanie, czyli usunąć wierzchnią warstwę gruntu, następnie przeprowadzamy niwelację, czyli wyrównujemy dno wykopu. Niezbędnym punktem przygotowania terenu jest odprowadzenie wody, zawsze od budynku na zewnątrz działki. Jak podkreśla Sławomir Kowina, projektant firmy AWBUD – "Odpowiednie prace wykonane w warstwach odsączających podbudowę są kluczowe. Dzięki temu nawierzchnia posłuży nam przez lata i unikniemy niekorzystnego efektu osiadania nawierzchni po zimowych roztopach. Nie można również dopuścić do tego, by woda z rynien została wypuszczona na kostkę brukową, co spowoduje wypłukiwanie z niej piasku i w efekcie niszczenie materiału."

Refleksyjnie na koniec ...

Projektowanie ogrodu można porównać do tworzenia wyjątkowej kompozycji złożonej ze szlachetnych puzzli. Każdy z elementów, na który składa się obraz powinien pasować do siebie na tyle, aby tchnąć odrobinę życia i nadać przestrzeni styl oraz duszę składającą się z różnorodnych barw i kształtów. Ważne, abyśmy w naszych aranżacyjnych staraniach zachowali równowagę między tym, co piękne, a tym co funkcjonalne, bowiem ogród powinien służyć przede wszystkim nam.

Informacja PR: AWBUD