Czym jest nowoczesny ogród?

Dla każdego z nas nowoczesność może oznaczać coś zupełnie innego. W sztuce ogrodowej to pojęcie klasyfikuje nowo powstałe ogrody jako innowacyjne, proste, a zarazem bogate w kolory i kształty roślin. Ogród nowoczesny powinien mieć jeden kluczowy punkt - czy będzie to modernistyczny rzeźba, czy staw - wszystko zależy od estetyki właściciela.
Woda w ogrodzie Woda w ogrodzie


Co może oznaczać nowoczesność sztuce ogrodowej?
Współczesna sztuka jest tak różnorodna jak ich twórcy i odbiorcy. Ogrodnik czy architekt krajobrazu tworzy swoją wizję przestrzeni zgodnie z tym w co wierzy i jak widzi przestrzeń i sztukę. Jednak przestrzeń ta musi być także dostosowana do potrzeb i wizji odbiorcy. A współczesny odbiorca to głównie właściciel małej działki w mieście, bądź większej na peryferiach miasta, gdzie chce się wyciszyć i uciec od całego hałaśliwego zgiełku.

Współczesny ogród jest zatem oazą spokoju i harmonii, zamkniętą przed współczesnym światem, a otwartą na przestrzeń lasów, łąk i pól, czasem także panoramę miasta.

Główną konstrukcją ogrodu jest architektura - prosta, w postaci ścieżek, tarasów, murków, murów, zamkniętych ogrodzeń. Wykonane z prostych materiałów, bez zbędnych, dodatkowych kolorów, wydają się bardzo surowe w swojej formie. Zmiękcza je jedynie roślinność, wielogatunkowe rabaty oraz lekkie listowie drzew i krzewów.

Czym są rośliny w nowoczesnym ogrodzie?
Obok architektury w ogrodzie, rośliny to wciąż najważniejszy jego element - zmienny w czasie i ożywiający. Ogrodnicy wprowadzają gatunki o barwnych liściach, żywych i wyraźnych. Lubią kontrastować barwę kwiatów z liśćmi oraz materią martwą. Ważnym atrybutem stają się trawy nadające lekkość oraz zwarte krzewy żywopłotów w tle miękkich rabat.

Rzeźba w ogrodzie Rzeźba w ogrodzie
Woda w ogrodzie Woda w ogrodzie

Dodatki
Donice, dzwonki czy rzeźby w ogrodzie nie są najważniejsze, ale sprawiają, iż przestrzeń wypełnia się mistycyzmem, a dobrze dobrany, subiektywny element to ważny dodatek nie przytłaczający - czasem mało widoczny fragment całości. Ponadto, w momencie gdy ogród służy do czegoś więcej niż odpoczynek, gdy jego właściciel chce go "pokazywać", urządzać "garden party" czy też spotkania np. o sztuce - stanowią element - jak się okazuje kluczowy.

Autor: Beata Dulko

Ciekawy katalog stron: Katalog stron ogrodniczych i szkółkarskich