Ogrodzenie elementem tropikalnego ogrodu

Kolor to jeden z najważniejszych elementów ogrodu. Jeżeli niekoniecznie chcemy wysiać naszą ziemie kwiatami, czy posadzić barwne krzewy, przy wprowadzeniu ożywienia w zieleń może nam pomóc ogrodzenie. Najczęściej drewniane, z betonowymi, ceglanymi, czy metalowymi elementami stanowi istotną wizytówkę ogrodu.


Inspiracji na ogrodzenie swojego domu można szukać także w projektach krajobrazu w krajach tropikalnych. Oczywiście mamy inne warunki, nie tylko pogodowe - ale właśnie od nich możemy nauczyć się odważnego używania kolorów. Warto przemyśleć wybór farby pod względem nie tylko roślin, ale także fasady domu, czy sąsiednich budynków - tak by nasi sąsiedzi nie wypominali nam przez długie lata zeszpecenie okolicy.

Barne kolory na bramie przedszkola Barne kolory na bramie przedszkola
i prywatnej posiadłości na Karaibach i prywatnej posiadłości na Karaibach

Do odważnych, wprowadzających do naszego zimnego ogrodu południowy temperament barw należą m.in. żółty - kojarzy się ze słońcem, piaskiem, plaża, wakacjami - idealni komponuje się z wiosennymi kwiatami. Można go zestawiać bez granic z zielenią czy bielą. Podobni pomarańczowy - tutaj jednak uważajmy, by w ogrodzie nie było zbyt wiele kontrastowych fioletów w postaci lilii czy bzu - może się "gryźć" dla zwiedzających. Różowy w wielu odcieniach - od lilaka po ciemny intensywny róż. Pasuje z niebieskim, ale należy uważać, żeby raczej był punktowy, niż rozlewał się na całej powierzchni bramy. Może bowiem sugerować wyblakłość kolorów, albo prowadzenie działalności przedszkolnej...

Kolorowe wzornictwo ogrodzenia Kolorowe wzornictwo ogrodzenia
Budynek burmistrza w centrum Les Saintes Budynek burmistrza w centrum Les Saintes

Z bielą idealnie komponuje się błękit - przypomina bezchmurne niebo, ale też raczej nadaje się na drobne elementy ozdobne. W końcu czerwień - dużo i wbrew zasadzie kontrastowości z zielonym - jest idealnym ogrodzeniem. Strzeże własności i zarazem zwraca uwagę - czego chcieć więcej? Jedyny mankament to szybka utrata koloru po kilku zimach - dlatego regularne odnawianie wskazane.

więcej na www.guadeloupe.pl więcej na www.guadeloupe.pl
więcej na www.guadeloupe.pl więcej na www.guadeloupe.pl