Skalniak na nowo

Każdy styl ogrodowy ma swoje charakterystyczne typy roślin, materiałów. Czasem może go także cechować położenie i wielkość ogrodu. Skalniak zazwyczaj jest nieduży i tworzą go niewielkie byliny, jednak mogą być jego budulcem głównie kamienie, a dodatkiem rośliny.

Podstawą ogrodu skalnego jest kamień, jego wybór i wielkość zależy od otoczenia, w który musi się wpasować. Do dużych głazów dobierzmy duże rośliny o płożącym i horyzontalnym pokroju jak na przykład jałowce, janowiec włosisty, azalia japońska, irga. Ich barwnym wypełnieniem będą niewielkie krzewy. Jodła balsamiczna 'Nana', sosna górska i jej odmiany, gauteria, pięciornik krzewiasty, tawuła japońska i jej odmiany, wrzosy i wrzośce.

Skalniak Skalniak
Kompozycja w skalniaku Kompozycja w skalniaku

Bardzo korzystne jest stworzenie takiej kompozycji, która będzie dekoracyjna przez nie tylko cały okres wegetacji ale także późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Dlatego warto byliny uwzględniać jedynie jako barwny dodatek. Rośliny iglaste, nawet te niewielkie posiadają tą cechę iż ich korzenie stabilizują grunt, głównie ten stromy i są widoczne przez cały czas.
Byliny tworzące niskie, kwietne kobierce to: aster krzaczasty, bergenia sercowata, czyściec wełnisty, kostrzewa popielata, lawenda wąskolistna, płomyki, skalnica arendsa, zawciąg nadmorski.

Rozchodniki okazałe Rozchodniki okazałe
Tawuła japońska i lawenda Tawuła japońska i lawenda

Podstawą udanej kompozycji jest dobrze dobrane podłoże: przepuszczalne i żyzne.

Rozchodnik okazały Rozchodnik okazały

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko-Kaszowska